Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Akif Güvercin tarafından paylaşıldı.

 1. Akif Güvercin

  Akif Güvercin CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  400 yataklı bir hastane içi arıtma tesisi yapılacaktır. Bu arıtmanın nasıl ne şekil yapılması gerektiği hakkında bilgisi olan arkadaşları bekliyorum. elinde döküman olan varsa paylaşabilirse memnun olurum.
  tşk eder saygılar sunarım...
   
 2. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  Heralde evsel atık suları için arıtma tesisi yaptıracaksınızdır. Hastane suları için bi arıtma tesisi yaptırmaya gerek yok diye biliyorum. Çünkü onları zaten toplaya lisanslı firmaların olması lazım. sadece evsel nitelikli sular için ise paket arıtma tesisi yaptırmanızı önerebilirim.
   
 3. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  Arıtmak istediğiniz suyun karakteri önemlidir. Kimyasal sıvılar tehlikeli atık tesislerine gönderilir zaten ama kan bulaşmış sıvılar bu tesislere alınmadığı için bunları arıtma tesisinizden geçirmeniz gerekebilir. Ayrıca evsel atıksu yanında kan ve doku karışmış sular da çıkmaktadır bunların nötralize edilmesi gerekecektir. Arıtma tesisi kurmak isteyen ve bunun için yeri olan bir hastane olmasına da şaşırdım ayrıca :)
   
 4. Akif Güvercin

  Akif Güvercin CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  Hastane atıksuları belediyenin arıtma tesisi olmadığı için atıksularını veremiyor. bunun için küçük de olsa bir arıtma yapması lazım. en azından paket arıtma yöntemi kullanacak galiba
   
 5. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  anladım, hastaneler için paket arıtma mantıklı olur diye düşünüyorum. bunun yanında yeni teknolojiler takip edilerek ileriye dönük bir vizyon ile arıtma sistemi seçimi yapılırsa uzun vadede faydalı olur, hastaneler yeni yönetmeliklerle birlikde (çevre denetim yön. vb.) mercek altına alınacaktır ve eksiklikler göz önüne alınarak ilgili yönetmeliklerde revizyonlar gerçekleştirilecektir diye düşünüyorum.
   
 6. Emel Hacimahmutoglu

  Emel Hacimahmutoglu CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  Göksel bey size aynen katılıyor ve görüşünüzü doğruluyorum: il çevre ve orman müdürlüğü bnm danışmanı olduğum hastaneden atıksu arıtma tesisi istedi, gerek evsel gerek lab ve çamaşırhanelerden çıkan her türlü atıksu için. Üstelik şuan hastane belediyenin kanalizasyonuna bağlı olmasına rağmen. Trabzon Akçaabatta geçen aylarda yeni başka bi hastane daha açıldı, hastane atıksuyunu akçaabat belediyesinin kanalına bağlamak isteyince de belediye izin vermemiş ve il çevre müdürlüğü de hastaneye suyunu arıtmadan kanala bağlayamayacağını söylemiş. Yani artık tüm hastanelerin, tüm atıksularını arıtmak zorunda olması gündemde, bnce hazırlıklı olun. Ben de bununla ilgili forumda konu açacağım, böyle bir taleple karşılaşan başka bir hastane var mı diye merak ediyorum doğrusu...
   
 7. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  400 yataklı hastane için yatak başına 5 kişi alınır. Yani 2000 kişilik atıksu arıtma tesisi yapmanız gerekmektedir. Hastane arıtma tesisi sürekli sistem esasına göre çalışır. Izgara, dengeleme, havalandırma, çöktürme , temiz su , çamur havuzunda oluşur. Nüfus 2000 olduğu için paket tip yapılması uygundur.
   
 8. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  Merhabalar Nefize hanım;
  hastanelerde kişi başına oluşacak atık su miktarı kaç lt.dir. mesela evsel atıksu için ortalama 200 lt/kişi.gün diye verilmiş kaynaklarda. kaynak belirterek bu rakamı söyleyebilir misiniz rica etsem. iyi çalışmalar dilerim.
   
  Fatih Közen bunu beğendi.
 9. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi

  Cevap: 400 yataklı Hastane için Arıtma Tesisi

  kişi başı su tüketimi 90- 200 lt/kişi.gün arasındadır. Emniyetli olması için bu değer 200 lt/kişi. gün alınmaktadır.Kaynak olarak yanlış hatırlamıyorsam Ahmet Samsunlunun kitabına bakabilrsiniz. 400 yataklı hastaneden kaynaklanan atıksu miktaro 400 m3/ gün dür.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.