Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Aküler

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fecriati tarafından paylaşıldı.

 1. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar oluşan atık aküler ile ilgili UATF süreci AKÜDER yetki belgeli lisanslı geçici depolama firmalarından mı başlar yoksa doğrudan bertaraf tesisine verme haricinde tüketicinin form düzenlemeyle alakalı sorumluluğu var mı?
  Atık akülerin AKÜDER yetki belgeli firmaya teslim edildiğini ispatlamak APAK Yönetmeliği'ne uygunluk açısından yeterli midir?
   
 2. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  benim bildiğim kadarıyla aküleri artık üretici firması kimse o toplamak zorunda yönetmelik gereği. en azından bizdeki uygulama bu...Ancak bunu atık taşıma formundan çok tutanakla belgelemek yeterli sanırım. ama yanlış biliyor da olabilirim. Bilen arkadaşlar paylaşırsa iyi olur..
   
 3. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Aküderin yetkilendirdiği geçici depolama alanına sahip bayilerin lisanslı aracı olmadığı için UATFleri bulunmamaktadır.Atık akünüz ton bazında çok fazla çıkmıyorsa geri kazanım firmaları sizden atık almıyorlar.Neden olarak da az bir tonaj için aracını göndermelerinin onlar için pek karlı bir durum olmadığını söylüyorlar.Haklılar fakat nedense herkes UATF olması gerektiğini söylüyor.Ben de bu durumla ilgili sıkıntı yaşadım.Geri kazanım firmaları az miktarda aküleri almıyor;akülerin miktarını arttırmak için 3 ay süre limitini geçirmek lazım.Geri kazanım firmalarına da veremiyoruz.Şu durumda peki biz ne yapmalıyız?Herkes yönetmelikte ne yazıyorsa onu dile getiriyor,özellikle çevre il müdürlüğü sadece teorik olarak bize yol gösterebiliyor.Her zaman pratikte durum öyle olmuyor.Bölge bayilerin geçici depolama alanlarına ulaştırabilirsiniz.Aküder yetkilisi aynı il sınırları içerisinde ise böyle bir zorunluluğun olmadığını çevre il.müdürlüğünün şifai bir cevap olarak verdiğini söylüyor.Ben başka bir yol izleyemedim.
   
 4. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Evet haklısınız geri kazanım tesisleri almıyorlar AKÜDER yetki belgeli firmaya verilmesi daha mantıklı olur diye düşündüm bir de sitelerine şöyle bir şema koymuşlar sanırım buradan yola çıkarak tutanakla birlikte AKÜDER yetki belgeli firmaya teslim etmek doğru olacak.
  .:: AKÜDER ::. Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği
  AKÜDER Yetki Belgesi'nde "kamu ve özel kuruluşlar ve diğer akü kullanıcılarından atık aküleri toplamaya, geçici depoya taşımaya ve biriken aküleri lisanslı araçlarla lisanslı geri kazanım tesislerine yetkilendirilmiştir" yazıyor. Öte yandan yönetmeliğe 03.03.2005'te şöyle bir madde eklenmiş:
  “Ancak, perakende akü satışı yapan satıcılarda biriken atık aküleri, en yakın geçici depolara taşıyacak araçlar için lisans alma zorunluluğu yoktur.”

  Bu durumda atık üreticisinden direk geçici depoya gönderilecek araçlardaki lisans zorunluluğu ne olacak? sorusu doğuyor. Bir de "en yakın" denmiş, anlaşmalı ve sürekli çalışılan firma başka şehirdeyse nasıl olacak? Bir sürü içinden çıkılmaz soru türetmek mümkün ya da benim bilmediğim başka yönetmelik hükümleri var.
   
 5. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Zaten hem Aküder hem de bölge bayiiler de lisanslı aracımız yok ama yetki belgemiz var diyorlar.Aküder bu konuda bir problem olmadığını çevre il müdürlüğü ile bu şekilde görüşüldüğünü söylüyor.Bizler de herşeyi yönetmeliğe uygun yapmaya çalışıyoruz ama herşey yönetmelikteki gibi olamayabiliyor..Fakat il sınırı dışında ise lisanslı araç hususu üzerinde düşünülmesi gerekebilir.
   
 6. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Firma ile görüştüm aracımız lisanslı ve formu da akünün kuru ağırlığı üzerinden biz düzenliyoruz geri kazanım tesisine ulaştırdıktan sonra ilgili nüshaları size gönderiyoruz birçok firmayla bu şekilde çalıştık hiçbir sorun olmadı dediler.
   
 7. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Hangi firma ile görüştünüz?
   
 8. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  İlk olarak atık üreticilerinde UATF olmalı ,
  elinizde diğer atıklar yani e-atık florosan vb var ise aküler onlarla da taşınabilir,tabi 1 den 20 ye kadar tüm kodları taşıyabilen lisanslı araç ile taşınmalı..Bunları toptan alan geri kazanım firmaları var onlara gönderebilirsiniz.Ayrıca aküler değerlidir bertarafçılar üzerine para bile verir.Son olarak söyleyebileceğim şey ise 50 kg ı geçmez ise atık, lisanslı araç ile gönderilmesi şartı yoktur.Tabi bu durum 6 ayda veya yılda o kadar çıkan miktar ise..
   
 9. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Firma ismi vermek ne kadar doğru olur bilemedim o yüzden özel mesaj attım.

  Evet doğru ama bertarafçılar çok fazla miktarda olmadığı için almak istemiyorlar. Yukarıda da bahsedilmiş zaten. Alsalar formu mutlaka düzenler yollarım. Bir yandan da 90 gün sınırı var.
  Sonuçta yönetmeliğe uygun davranalım diye çabalıyoruz ama yönetmeliklerde de bazı şeyler çok açıklayıcı değil malesef.
   
 10. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Evet mesajınızı aldım,şahsen bulunduğum ildeki bölge bayilerle görüştüm ve lisanslı araçlarının olmadığını söylediler.Bu da normal çünkü onlar bölge bayii,geri kazanım firması değil.Geri kazanım firmalarının araçları var evet dediğiniz gibi yardımcı olamıyorlar bu konuda.Tek yardımcı olan bölge bayiileri şu durumda.Tugbaco'nun dediği gibi de birlikte bir gönderim olabilir.
   
 11. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Konuyu hortlatalım :)

  İşletmelerinde bu tip küçük, taşınabilir bataryaları olan arkadaşlar var mı?

  Bakimsiz-Tip-Kuru-Aku.jpg

  Bunları TAP atık pil-batarya olarak kabul eder diye düşünüyordum fakat internet sitelerindeki açıklamaya göre almıyorlar ve akü kategorisinde değerlendireceğiz gibi gözüküyor?

  Bakimsiz-Tip-Kuru-Aku.jpg
   
 12. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Evet TAP ile daha önce görüştüğümde almadıklarını söylediler.
   
 13. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Peki verdiğiniz bir yer oldu mu?
  Aküder sayfasındaki firmalarla görüşmedim henüz..
   
 14. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  exitcom alıyor aküleri,elektronik atık geri kazanımı yapan firmalara danışın
   
 15. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Evet exitcom alıyor.Bana kalırsa da geri kazanım firmalarıyla görüşün fakat az tonajlı atıklarınızda problem çıkabiliyor daha önceden söylediğim gibi.
  Aküder'in sayfasında bulunduğunuz ile göre Aküder'e bağlı geçici depolama yerleri de alıyor.
   
 16. Melih Ünal

  Melih Ünal CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Arkadaşlar resimde görmüş olduğunuz akü 2 çeşidi var. Biri kuru akü dediğimiz (pillerden oluşan) ikincisi jel akü denilen tamamı kimyasal içerikten oluşan aküler.
   
 17. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Arkadaşlar, fotoğraftaki atıkları da normal pillerle beraber teslim aldı TAP. Bilginiz olsun. :in:
   
 18. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Kargo ile mi karayoluyla mı aldı?
   
 19. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Aküler

  Hayır teslimatını atık sahasından yaptık. Yanılmıyorsam Sürat Kargo ile de ücretsiz gönderilebiliyor ama bizim miktar oldukça fazlaydı.

  8-9 gün önce arayıp haber vermiştim. Gelmeden bir gün önce teyit için aradılar, daha sonra da gelip teslim aldılar.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.