• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu bilgi sistemi

Recep Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık Çevre Bilimleri
Arkadaşlar merhaba,
Atıksu bilgi sistemi fosseptiği olan, kanalizasyina deşarj eden işletmeler de dahil herkesin doldurması istemiyle revize edilmiş. Bu sistemin doldurulması nasıl olacak bilgisi olan var mı acaba ? Yıllık mı doldurulacak aylık mı

Merhabalar. Hastanede çevre görevlisi olarak yeni işe başladım. Atıksu olarak sadece evsel atıksu oluşmaktadır. AAT bilgi sistemine yıllık beyan yaparken, sadece günlük atıksu miktarını girmem isteniyor. Ben verileri saski faturasından aylık atıksu bedellerine bakarak (Evsel atık su kullanım direkt atıksu bedeli oluyor.) gireceğim diye düşünmüştüm. Yıllık beyan için günlük evsel atıksu miktarını belirtmek yeterli oluyor mu?

@filiz akyigit

Günlük atıksu miktarını değil, kullandığınız suyu sormaktalar. Faturalarınız var ise 2 yöntemi var; ya aylık faturanızı 30'a bölebilirsiniz. Ya da 1 yıllık faturanızın ortalamasını alabilirsiniz. Tercih size kalmış. Oluşturduğunuz atıksu ile ilgili sadece arıtma durumu ile ilgili konuya cevap vermeniz gerekiyor. "Arıtma Tesisi Var Mı" - Hayır, "Atıksu Konulu Çevre İzni Var Mı" - Muaf şeklinde olacak.

Teşekkürler Cem Bey. Ben de aylık faturada atıksu bedelini 30 a böldüğümde günlük debi, ortalama 55 - 60 m3/gün arası aylık olarak değişiyor. Her ay farklı olarak çıktığından ben de sistemde yıllık toplam veri girişi yapılacak bir alan göremediğim için yanlış ya da eksik beyan olmasın diye araştıyorum bu durumu açıkcası.

@Cem Yılmaz merhaba, geri dönüşüm ve tat tesisinindeyim. Plastik atıkların yıkanmasından dolayı bi atıksuyumuz oluşuyor ama basit bi arıtma sistemi ile kanalizasyona veriyoruz, bunu bu sistemde belirtmemiz gerekirmi? Hala sistemi açtırmadım şuan İl Müdürlüğünden bilgi beklemekteyim, size danışmak istedim.

@Gökçe Kılıç

Basit bir arıtma sisteminden kastınız nedir? İç izleme amacıyla analiz yapılıyor mu? Eğer öyleyse belirtmelisiniz tabi. :rolleyes: Ama analiz yapılmıyorsa yapmanız gerekeni tam olarak bilmiyorum. Yanıltmak istemem, sonuçta bu sistemin amacı "kimde arıtma var", "kim ne kadar su kullanıyor" gibi verilerin tutarlılığını sağlamak.

Ne gibi bir sorun yaşıyorsunuz, fotoğrafını da yüklemeniz mümkün müdür?

Bu sistem 31 ocakta kapanacak mı? Bilginiz var mı? Eğer kapanırsa 31 ocaktan sonra danışmanlığını aldığımız tesiste ne yapacağız

Şöyle ki sisteme girişlerde hangi kısımlarda yada bölümlerde sorun yaşıyorsunuz onun hakkında bilgi verebilir misiniz ?

@Hasan ARIKAN

Kapanmayacak, sistem uzun süredir açık olan bir sistem. Sadece 31 Ocak 2018 'den sonra idari yaptırımlar uygulanabilir. 31 Ocak'tan sonra danışmanlık alırsanız, sisteme bir an önce girdi yapmanız lazım. Burada yaptırım tesise uygulanır, danışmana puan cezası ile ilgili uygun bir madde göremedim. Ama hâliyle tesise uygulanan her ceza, danışman için de kötü bir ün anlamına geliyor.

AAT bilgi sistemi yani sadece bizim kullandığımız atıksuyun karakterini ve günlük miktarını bilmek istiyorlar. Ben ayrıca bir yıllık atıksu beyanının da yapılması gereklimidir? Bunu merak ediyorum.

Merhabalar . Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum. Benim bir sorum olacaktı. Bu "atıksu bilgi sistemi"de doldurulması gereken bütün kısımları dolduruyorum ilk sefer uyarı verdi boşlukları tekrar doldurup "kaydet"e tıkladım oldu. Fakat formlar benim doldurduğum şekilde kaldı herhangi bir rapor vs haline dönüşmedi. Kaydettikten sonra ilerleyen durumlarda değişimler yapılsa bile "güncelle" butonu çıkar diye bekliyordum fakat hiç bir şey çıkmadı. Bu durum normal mi ?

Arkadaşlar bir tesisimiz kuyu suyu kullanıyor ve kullanım değerlerini saptayamadığımız için İl Müdürlüğüne danışmak istedim. İl Müdürlüğü "tahmini değerleri girin, sistemin herhangi bir yaptırımı yok, şuan için sadece envanter oluşturmak için kullanılıyor" dedi. tabiki bilgilerini aldığınız tesisleri girin ama çok sıkıntılı bir şey olacağını zannetmiyorum kendi fikrimce.

Her kısmı doldurmuş olmama rağmen, eksik veri var diyor. AAT kimlik no oluşturmuyor. Başına gelen arkadaş var mı?

@Hasan ARIKAN
ben de "eksik veri var "ibaresi çıktı tekrar düzenledim su miktarını yazınca noktayla olamazsa virgülle deneyin. Ben doldurmaları yapıp kaydede tıkladığım zaman tekrar başa sarıp duruyor uyarı vermeden. Kaydedince nasıl görünüyor form ?