• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yürürlükte Çevre Görevlisi, ÇYB ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Hepinizin beklediği yönetmeliğin ufak bir güncellemesi yayımlandı. Sanırım ana yönetmelik gecikeceğinden dolayı yaşanacak çevre görevlisi mağduriyetini gidermek adına bu adım atıldı. Kısaca özetlersek:

1- Sadece diplomanız ve sistemdeki başvuru formunu doldurarak Çevre Görevlisi olabileceksiniz.
2- Çevre Yönetim Birimi kuruluşunda sistem üzerindeki başvuru formunu doldurmanız yeterli olacak.
3- Danışmanlık Firması Yeterlik Belgesi başvurusunda Ticaret Sicil Gazetesi ve başvuru formunu doldurmak yeterli olacak.
4- Başvuru bedelleri aynen devam ediyor (çevre görevlisi için eğitim ücreti kalkmış olabilir ama belge bedeli devam edecek).

İlgili sayfa:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Adnan Bey ile görüştüm. Çevre Görevlisi Başvurusu konusunda sistemin ne zaman revize edileceğini sordum;
Adnan Bey " Yönetmelik henüz yayınlanmadı. 2 gün önce yayınladığımız kısım bürokrasi sürecindeki değişiklikleri içeren bir maddedir, Çevre Görevlisi ile ilgili değişiklikleri içermiyor. Yönetmelik Cumhurbaşkanlığında imza da yönetmelik yayınlandıktan sonra sistemde gerekli düzenlemeler yapılacaktır şuan için Çevre Görevlisi ile ilgili eski yönetmelik geçerliliğini sürdürüyor." şeklinde cevap verdi.

Bilginize

"Kamu hizmetlerinin etkinliği ve verimliliğinin artırılması, hizmetlerin elektronik ortamda sunulması ve bürokratik süreçlerin azaltılması kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çeşikli yönetmelik ve tebliğlerinde değişiklik öngören düzenlemeler Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Bu değişiklikler ile Bakanlık 223 hizmet için istenen toplam 635 belgenin talep edilmesine son verdi. 99 farklı belge ise mevzuattan kaldırıldı." yazıyor bir haber sitesinde. Yapılan bu değişiklikler Adnan Bey'in de söylediği gibi bürokratik işlemler için istenen belgeler ve sürecin hızlandırılması konularında yapılmış. Diğer yapılması planlanan değişiklikler de yakında yayınlanır diye düşünüyorum.

Merhaba Değerli Meslektaşlarım,
Biraz alakasız olacak fakat konuyla alakalı en güncel başlık burasıydı sanırım. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Bir grup şirketinde Kalite Güvence Mühendisi olarak çalışıyorum. Grup şirketlerimizden üretim yapan ( Fabrika lokasyonu Adana'dadır.) firmada çevre görevlisi olarak atamam gerçekleşse bir sorun teşkil eder mi? Başka bir grup şirketimizde SGK'lıyım. Fakat ayda bir gün Adana'ya danışmanlık yapar gibi gideceğim.
Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

1 Tesise tam zamanlı atanacaksanız, hep orada olmanız gerek. SGK'nın orada olması, meslek kodunun oraya ait olması gerekecek. Bu nedenle tam zamanlı girdi yapamazsınız diye düşünüyorum. Yani mantık olarak da İl Müdürlüğünü tatmin edecek bir açıklama olmuyor. Ancak ÇYB kurulabilir. ÇYB kurarsanız, ayda hangi günler oraya gideceğinizi belirtip; izin işlemlerini de yürütürsünüz. Sonra kendi firmanızdaki işinize devam edersiniz.

Bu yazdıklarımdan %100 emin değilim bu arada, belki Adana'daki firmada tam zamanlı girdi yaparsınız. Ancak bunu yapmadığınız anlaşılırsa cezai durumlarla karşılaşılabilir. Diğer arkadaşların da önerilerini dinlemekte fayda var.

Cem Bey yanıtınız için teşekkür ederim. Şunu da belirtmek istiyorum. Adana'da bulunan firma için tam zamanlı hizmet alma zorunluluğumuz yok şuan bir çevre danışmanlık firmasından ayda bir gün hizmet alınmakta. Bu durumda da geçerli midir acaba fikriniz? Ya da bu konudaki en doğru bilgiye nereden ulaşabilirim?

@hazeldogan ÇYB kurulursa danışmana gerek kalmaz. Ama danışman varken sizi atamak nelere yol açar bilemiyorum. Mesela danışman eğitim ve aylık değerlendirme işlerini yapıyorsa, siz sadece kağıt üstünde olacaksınız. Kimse sorgulamaz iş ve işlemler doğru yapıldığı müddetçe.

Size ya İl Müdürlüğü ya da Bakanlıktan Adnan Macit Bey yardımcı olur.

@Cem Yılmaz Teşekkür ederim. Aslında burda amaç maliyet azaltma amaçlı danışmanlık hizmetini sonlandırmak. Yani fabrikada bir çevre mühendisi mevcut fakat TMGD olarak görev yaptığı için ona da yetkilendirme yapamıyoruz. Sanırım ÇYB kurulması mantıklı olacak. İl Müdürlüğe danışıp en azından teyidini de alabilirim bu durumun. Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Ben belgeyi alalı birkaç gün oldu. Eğitim katılımı, diploma, dekont, ve eimza süreçleri hala aynı. Ben ilk defa aldım yenileme değil ama benden önce alanların anlattıkları ile aynı yolu izledim. Kaldı ki bu süreçte birkaç kere de bakanlıkla görüştüm kimse demedi durumlar değişti diye.

fatih koçak bey, merhabalar bi sorum olacaktı. belgemin geçen yıl aralık ayında geçerlilik süresi doldu. uzaktan eğitim aldım fakat işim olmadığından yenileyemedim. nasipse önümüzdeki hafta iş başı yapacağım, fakat sistemde şu an eğitim almadığım için başvuru yapamıyorum . bu konunun cahiliyim bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. belge olmayınca iş girişim yapılamaz :( çevre mühendisiyim ama görevli belgemin geçerlilik süresi doldu