• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Çevre görevlisi eğitimi

arkadaşlar bakanlıktan bakıyorum ama daha bir hareket görmedim. bu eğitim tarihi belli oldu mu bilen duyan var mı?

bir de merakımdan soruyorum. nisanda eğitim yaptılar ancak sınavını yapmadılar ya da ben görmedim. yapıldı mı yapılcak mı bilen var mı?

Şu işe bak "geç de olsa ulaştım" yani bu işin erkeni geçi mi var içler acısı şu durum. Ttnet desteği bile onlardan iyidir herhalde.

O da iyiymiş :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
@glcndgn

Vergi numarası istenilen yere TC nizi yazsanız yeterli bende eğitime katılmadan önce çalışmıyordum arayıp sorduğumda o kısma TC numaranızı yazmanız yeterli denildi.

öyle ama işte bir umut :(

Tüçev ile görüştüm . Parayı yatırıpta kayıt yaptıramayanlar dahil kimsenin başvurusunu kabul etmeyeceklermiş. Kontenjan artırımı yada diğer bölümlerden boş kontenjan aktarması da olmayacakmış. Çevre ve şehircilik Bakanlığından yeni bir eğitim için başvuru yapılmış ve kabul edilmiş . En erken Kasım veya Aralık ta eğitim tekrar olacak ve daha çok kontenjan açılacakmış.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çevre Bakanlığıyla görüştüm şimdi.Kasım sonu aralık başı mutlaka eğitim açılacağını söylediler.Bunun için çalışmalara başlamışlar ve kontenjan daha fazla olacakmış.Şimdiki yapılacak olan eğitimin kontenjanı için ise YÖK'ün mezun sayısını dün gönderdiğini ve bu kadar çok mezun olduğunu bilmediklerini söylediler.Ayrıca parayı yatırıp kayıt yapamayanlar için 100 kişilik daha kontenjan açmışlar.

Parayı yatırıp kaydolamayanlara açtılarsa nerde bunun duyurusu ben öğlen aradığımda tucevi diğer eğitimi bekliceksiniz, kontenjan açımı olmayacak dendi. şimdi ben arayıp duracak mıyım noldu alıyormusunuz beni eğitime diye işin saçmalığı sınırı aştı :(

@Ali Can Dalgıç
aynı kadın bana bu eğitimde kesinlikle ekstra kontenjan açılmayacağını söyledi .(otelin konferans salonları küçükmüş, yatak kapasitesi 1500 kişi imiş)

Vakitsizlikten önceki mesajlaşmaları okuyamıyorum arkadaşlar. Hemen konuya gireceğim. Bilginiz var mı bilemiyorum, odamız dilekçelerle itiraz yapacak. ben odamızın mailine ve Bimer üzerinden başvuruma şu dilekçeyi yazdım. sizler de facebook' taki
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
gurubu takip ederek dilekçe hakkında konuşulanları izleyebilirsiniz. Buyrun dilekçem:

Not: Buraya tekrar girip cevap vermekte gecikebilirim. Bana hitaben cevap yazanlara dönemez isem şimdiden özür dilerim.

"Konu: Çevre Görevlisi Eğitimi

İlgi(a): 11.08.1983 tarih ve 18132 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇEVRE KANUNU

İlgi(b):21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İlgi(c):10.09.2014 tarih ve 29115 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan ve 01.11.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan ÇEVRE İZİN VE LİSANS YÖNETMELİĞİ

İlk kez 2006 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’ nın verdiği karar ile ortaya çıkan “çevre görevlisi” ifadesi ve belgesini takiben, İlgi(b)’ de anılan yönetmeliğin “Çevre görevlisi olacaklarda aranan nitelikler MADDE 6” ’ sında belirtilen hükümlere dayanarak; 29.10.2014 – 02.11.2014 tarihleri arasında TÜÇEV tarafından yapılması planlanan “çevre görevlisi eğitimi” konusunda, Çevre Mühendisleri için kontenjan sıkıntısı ortaya çıkmıştır.

Yeni mezun ve belge alamamış durumda olan Çevre Mühendislerinin sayısı 300 kişiden daha fazla olduğu için belirlenen kontenjan yetersiz gelmektedir. Bu soruna ivedilikle çözüm bulunması için 29.10.2014 – 02.11.2014 tarihleri arasında yapılması planlanan eğitimin Çevre Mühendisleri Odası Şubelerince verilmesini talep etmekteyiz. Böylelikle eğitime para yatırmış ve kayıt yaptıramamış Çevre Mühendisleri ile para dahi yatıramamış olan ve eğitime katılmak isteyen Çevre Mühendislerinin mağduriyeti giderilmiş olacaktır.

Ayrıca sorunun geniş anlamda tamamen ortadan kalkması için; Ülkemizdeki mezun durumda olan Çevre Mühendislerinin sayısı, İlgi(a), İlgi(b) ve İlgi(c)’ de anılan yönetmeliklerde “çevre görevlisi” ünvanına sahip kişilerin yapabileceği görevlere yetebilecek sayıdadır. Fakat diğer meslek gruplarının bu belgeyi alarak Çevre Mühendislerinin çalışma alanlarına girmesi ile birlikte istihdam sıkıntısı ortaya çıkmakta ve Çevre Mühendisleri açısından işsizlik sayısı giderek artmaktadır.

Üniversitelerde 4 yıllık mühendislik eğitimi boyunca verilen derslerde mevzuat konuları işlenmekte olup “çevre görevlisi” ünvanına sahip kişilerin yapabileceği görevler için yeterlidir.

Çevre Mühendisleri olarak ilgi(a), İlgi(b) ve İlgi(c)’ de anılan yönetmeliklerden “çevre görevlisi” ifadesinin ortadan kaldırılması ve bunun yerine “Çevre Mühendisi” ifadesinin getirilmesini arz ve talep ederiz.

Çevre Mühendisi Meslektaşlarım Adına;

Çevre Mühendisi

Zuhal TÜFEKÇİ

19.09.2014"

odamızın konuyla ilgili çağrı maili de şuydu:

ÇEVRE GÖREVLİSİ EĞİTİMİNE DAİR AÇIKLAMA

Değerli Meslektaşlarımız,

Bilindiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) 17.09.2014 tarihinde çevre görevlisi eğitimini Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV) üzerinden düzenleyeceğini ve 26.09.2014 tarihine kadar başvuru yapılabileceğini duyurmuştur.

Özellikle yeni mezun meslektaşlarımız eğitime başvuruda bulunmak istemiş ancak yine 17.09.2014 tarihinde kontenjanın dolduğu belirtilmiştir.

Odamız, bu eğitim sürecinin sağlıksızlığını birçok defa Bakan, Müsteşar, Müsteşar Yrd., Genel Müdür, Genel Müdür Yrd. ve Daire Başkanı düzeyinde ifade etmiş, resmi yazı ile ortaya koymuş ve tek bir şehirde yüzlerce kişinin katılımı ile eğitim düzenlenmesinin doğru olmadığını, birçok maddi ve manevi mağduriyet yarattığını belirtmiştir.

Öte yandan, Odamız tarafından hali hazırda mevzuat eğitimlerinin birçok farklı kentte çok daha iyi koşullarda verildiği ve meslektaşlarımızın Odamız üzerinden eğitim alarak görevlerini yerine getirmelerinin daha uygun olacağı vurgulanmıştır.

Ancak, ÇŞB bu önemli ve çözüm üreten projeyi hayata geçirmemiş ve yine benzer şekilde eğitimi düzenleme yoluna gitmiştir.

Bu konuda, eğitim ücretini yatıran ve eğitim kaydı yaptıramayan veya eğitime alınmayan Odamız üyelerine ücretsiz hukuki destek sağlanacaktır. Üyelerimizin hukukdestek@cmo.org.tr adresine, dilekçe ile mağduriyetlerini bildirmeleri halinde Bakanlığa bu konuda toplu başvuru yapılacaktır.

2009‘dan bu yana süre gelen Çevre Görevlisi tartışmasında, Odamız meslektaşlarımız ve akademisyenlerle birlikte yoğun bir mücadele süreci yürütmüştür. Konuya dair tüm açıklamalar ve görüşmeler
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde yer almaktadır. Çevre Kanunu‘ndaki "çevre görevlisi" ifadesinin yer alması en temel sorunumuzdur.

Meslektaşlarımızın bu en meşru hak mücadelesinde, bir arada hareket etmesi, ÇŞB‘nin politikalarındaki hataları göz ardı etmemesi ve eğitim konusunda Odamızın çabalarına destek vermesi gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın, yaşadıkları her sorunda Odayı akıllarına getirmeleri bizleri mutlu etmektedir. Ancak sorunun muhatabı Odamız değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜÇEV‘dir. Odamız meslektaşlarımızın sorunlarını dert ettiği için bu konuda insiyatif almayı görev edinmiştir. Bu nedenle sorun ortaya çıkar çıkmaz dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nda ilgili Genel Müdür ve Daire Başkanı ile görüşmeler yapılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamuda çevre mühendisi istihdamı sağlanmazken, özel sektörde de meslektaşlarımızın önünü tıkayan bu yaklaşımlar artık bir zulme dönüşmektedir!

Konuya dair çalışmalar devam edecek ve üyelerimize duyurulacaktır.

SORULAR ve SORUNLAR ÇOĞALMAKTADIR

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu eğitimi neden bir vakfa verdirmektedir?

- Eğitimler neden tek bir şehirde, katılımcıların maddi ve manevi koşullarını zorlayarak verilmektedir?

- ÇMO meslektaşları için daha uygun koşullarda ülkemizin birçok bölgesinde eğitim vermekteyken, neden Çevre Görevlisi Eğitimi verme talebi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirilmeyip bir vakfa görev verilmektedir?

- Düzenlenen bu eğitim ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelinde yaşanan iş kaybı göz önünde bulundurulmakta mıdır?

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

çevre mühendisleri odası öncelikli olarak neden çevre görevlisi olduğu sorusunu sorgulayarak bunun iptaline ugraşmalıdır.
ki soruna kökten çözüm bulsun.

Z

Zuhal Hanım ilginize teşekkurler ;)

Bizim yatirdigimiz para ne olacak peki valla komik gercekten hemde cok komik o kadar mezun var egitim aciliyor ama cevre muhendisleri bu belgeyi alamiyor ya diger meslekler kendi isini yapsin herkes kendi isini yapsin yeter artik ya valla insan nasil meslekten sogutulur iste boyle 6 aydir bekliyorum ve sonuc husran ...

Yanıtları yeni gördüm arkadaşlar kusura bakmayın. Burada sizin yakındığınız her şeyi paylaştığım facebook sayfasında analiz ettik aynı şekilde. Aklımızdaki bir çok soruya birlikte çözüm bulduk. Şimdi (zaten aylar önce de yaptığımız gibi) hem belge alamayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak hem de bu saçma belgenin tamamen ortadan kalkması amacıyla mücadele veriyoruz; Oda yönetimi ve gönüllü temsilciler ile birlikte yine gönüllü olarak bu duruma destek olan arkadaşlar olarak.

Yanlış anlamayın lütfen bir beyanda daha bulunacağım sizlere. Odaya sadece üyeyim. Oda yönetiminde değilim. Bu lanet olasıca çevre görevlisi belgesine sahibim. Meslekte 1 yılım yeni doldu. Bunları açıklıyorum çünkü sosyal linç girişimleri oluyor maalesef. :)) Malum herkes gergin. Yok oda napıyo, amanın oda niye şöyle yapmadı da böyle yapıyor, vay efendim niye böyle yazdın şöyle yazaydın yazını diye. Ben de diyorum ki; ben Çevre Mühendisi olarak bu konumdayım ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeden can hıraç yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaten lanet olasıca belgenin süresi dolduğunda yenileme yoluna gittiğimde ben de aynı sıkıntıları yaşayacağım. Benim aklım bu kadarına çalıştı ben böyle yaptım. Bilemiyorum sizin fikirleriniz nedir ama olmayan/yapılmayan her şeyi kenara koyup şu durum sıcakken hepimiz itirazlarımızı yapıp destek çıkmalıyız diye düşünüyorum. Hasılı arkadaşlar benim düşüncelerim böyle.

Sizlerin de benzer şekilde dilekçelerinizi ileterek destek olmanız dileğiyle; hepinize iyi çalışmalar. Yeşil günler diliyorum :)

Arkadaşlar Ekim ayındaki eğitim hakkında Tüçev'den bilgi maili geldi. Para yatırıp hala bilgi alamayanlar mail adreslerini kontrol etsinler.

Sayın İlgili;
"Çevre Görevlisi Eğitimi" için yapmış olduğunuz başvurunuz tamamlanmış, kaydınız alınmıştır.
29 Ekim 2014 tarihinde eğitimin gerçekleştirileceği otele saat 14:00 itibarı ile giriş yapabilirsiniz.
Bilginize,
Türkiye Çevre Koruma Vakfı

Diğer meslek grupları için kontenjan o kadar zamandır dolmadı. Onların kontenjanını artık ihtiyaç olmadığını görerek kapatarak; o kontenjanları da çevre mühendislerine ayıracak kadar dahi iş yönetemeyen insanların böyle bir olayı bize yıkmaları çok komik bir durum. Bende bir IQ testi yapacağım onlara bakalım ne olacak durumları. Zamanında kapak atmışlar oralara şimdi mesleğimizi yok ediyorlar.

Diğer meslek gruplarının eğitimi farklı otelde yapılıyor olması lazım dolup dolmaması bizi etkilemiyor malesef.

Kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz @Orkun Şenyurt bey çünkü diğer meslek grupları 2 kademede eğitim alacaklar temel çevre bilimler ve çevre mevzuatı (çevre mühendisleri çevre mevzuatı alıyorlar sadece) olmak üzere eğer diğer meslek gruplarında kontenjan dolmazsa ve yerine çevre mühendisi alınırsa çevre mühendislere o otele son çevre mevzuatı eğitimine katılmak üzere alınabilirler.