Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi sınavı ile ilgili açılan dava hk.

Konu, 'ARŞİV' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Çevre Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan yazı aşağıda yer almaktadır;

  Bilindiği üzere, 27.06.2010 tarihinde gerçekleştirilen ve çevre mühendislerinin de katılmak zorunda bırakıldığı "çevre görevlisi sınavı"nın iptali için Çevre ve Orman Bakanlığı‘na (şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) Odamız tarafında dava açılmıştı. Oda Yönetim Kurulumuz tarafından her duruşması ve hazırlık aşaması titizlikle takip edilen dava nihayet sonuçlanmış ve karar 24.01.2013 tarihinde tarafımıza tebliğ edilmiştir.

  Mahkeme tarafından verilen kararda; "...görmüş oldukları öğrenim itibariyle çevre görevlisi olabilmek için ayrıca bir eğitime katılıp sınava girmelerine gerek olmayan çevre mühendisliği mezunlarına yönelik olarak sınav muafiyeti tanımayan dava konusu sınav işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline (sınavın) "oy birliği" ile karar verilmiştir." denilmektedir.

  Odamız tarafından açılan; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde ilan edilerek 27.06.2010 tarihinde yapılacak olan Çevre Görevlisi sınavının yapılmasına ilişkin işlemin hukuka aykırı olduğuna dair iptal davasına ilişkin olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından alınan karar yazımız ekinde mevcuttur. Bilgilerinize rica ederiz.


  Ek: T.C. Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararı
   

  Ekli Dosyalar:

  Aydın Yalçın bunu beğendi.
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  yeni yönetmelik öncesi harika bir olay oldu bu =)
   
 3. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Çevre Mühendisleri Odasının aşağıdaki şekilde bir de çağrısı var;

  SINAVA GİREN MESLEKTAŞLARIMIZI HAKLARINI GERİ ALMAYA DAVET EDİYORUZ!
  27.06.2010 tarihinde gerçekleştirilen "Çevre Görevlisi Sınavı"na katılan ve maddi ve manevi anlamda zarara uğratılan meslektaşlarımızı, eğitim ve sınav ücretlerinin iadesini Bakanlıktan talep ederek istemeleri, olumsuz cevap alırlarsa hukuki yollara başvurarak haklarını aramaya davet ediyoruz. Maddi ve manevi zararının karşılanması adına meslektaşlarımız tarafından açılacak davalara Odamız tarafından her türlü hukuki destek sağlanacaktır.
  Mevcut yönetmelikte çevre mühendislerine sınav şartının kalkması nedeniyle, bahsi geçen sınava girerek belge alan meslektaşlarımızın belgelerinin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını belirtmek isteriz.

  "KERVAN YOLDA DİZİLİR" YAKLAŞIMINDAN VAZ GECİLMELİDİR!
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Kervan Yolda Dizilir" hesabıyla hazırlanan yönetmelik, tebliğ ve genelgeler, kamu kaynaklarını zarara uğratmakta, çevre kirliliğini kronikleştirmekte, çevre alanında faaliyet yürüten firmaları, kişileri, kurumları ve meslektaşlarımızı mağdur etmektedir.
  Bu "bilim dışı" algı ve uygulamaya biran önce son verilmeli, mevzuat hazırlıkları bilimsel-teknik temellerle, Bakanlığın varlık nedeni olan "çevre sorunlarının çözümü" amacıyla hazırlanmalıdır.
  Değerli Meslektaşlarımız,
  Odamız, mesleki sorunların toplumsal sorunlardan bağımsız olmadığının bilinciyle, mevzuat hatalarına karşı çaba harcamaya devam edecektir. Sizlerin katkıları bu çabaları daha da büyütecek, mesleğimizin önündeki engeller kaldırılacaktır.
  Mesleğimize kazandırdığımız bu önemli başarıyı sizlerle paylaşmaktan ve hep birlikte geleceğe dair yeni hayaller kurmaktan mutluluk duyuyoruz.
  Saygılarımızla,

  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
  11. Dönem Yönetim Kurulu
   
 4. Sordan X14

  Sordan X14 CMNet Üyesi

  21.11.2013te yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe Danıştayda oda tarafından dava açılması gündemdeydi? son durum nedir?
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Yakın zamanda dava açıldı diye biliyorum ama emin değilim.
   
 6. Sordan X14

  Sordan X14 CMNet Üyesi

  Dava danıştay.gov.tr sitesinde 21.01.2014 tarihinde açıldı görünüyor. Aşağıdaki açıklamalara göre süre zamanında itiraz süresini 1 gün geçmiş oluyor.
  5- Danıştay ve idare mahkemelerinde genel dava açma süresi : ( 60 gün )

  Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştay’da ve idare mahkemelerinde altmış gündür. (2577/7-1) Bu süreler, idari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı, (2577/7-2/a) tarihi izleyen günden başlar.
  ( Hâkim Ali İhsan TEMEL tarafından hazırlanmıştır.)
  SÜRELERE İLİŞKİN GENEL ESASLAR :
  Süreler, tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlar. (2577/8-1)Tatil günleri sürelere dahildir. Şu kadarki, sürenin son günü tatil gününe rastlarsa, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzar.
   
  hepaistos bunu beğendi.
 7. Sedat Mert

  Sedat Mert CMNet Üyesi

  bu dava ne zaman sonuçlanır.bilgisi olan var mı ?
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...