• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Poşet beyanını poşet karşılığı ücret alan market vb. satış noktaları yapıyor. Siz anladığım kadarıyla piyasaya süren bildirimi yapan bir işletmesiniz. Bununla ilgili üstteki konuşmalara bakarsanız; aylık olarak beyan yapılarak geri kazanım katılım payı ödemesi yapılacak bundan sonraki süreçte. 2019 Ocak ayından itibaren geçerli bu durum. Ancak beyanın yapılacağı sistemle ilgili biz de bekliyoruz.

merhaba arkadaşlar, çevre danışmanlığı yapmaktayım. Forumda yazılanların hepsini tek tek okudum. Şimdi aklıma takılan bir kaç soru var, yardımcı olursanız sevinirim;
1. Senelelik ambalaj beyanı ve belgelendirme kalktı mı? Onun yerine aylık ambalaj beyanı ve aylık belgelendirme diye tabir edebileceğimiz sistem mi geldi?
2-Yönetmelikte kesinleşti mi böyle bir durum?
Arkadaşlar soruyorum çünkü kimse doğru düzgün bir şey bilmiyor ve biz danışmanlar olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Malum sadece bu konu üzerinde çalışmıyoruz bunun gibi bir sürü önemli gelişme oluyor hepsini bazen takip edemediğimiz durumlar oluyor. :) :)

anladım teşekkür ederim cem bey, peki önceden %56 gibi bir meblağ üzerinden belgelendirme yapılıyordu. Şimdi herhalde %100 üzerinden yapılacak. doğru mudur? :)

@burhaneddin Evet, devlete yapacaklarımız %100 olacak. Geri kazanım katılım yüzdesi kalktı :) Fiyat olarak çok ödeyecek firmalar. Bizlerin de iş yükü artacak. Umarım sorunsuz geçeriz bu süreci.

@Cem Yılmaz Yani bu yıl eski yıllardaki gibi yıllık yapılacak ve mart ayı son hazirana kadar da belgelendirme yapılacak (1000 kg üstünde olanlar için)
2019 yılının ambalaj miktarları aylık olacak ve her ay vergi dairesine para ödenecek ambalaj miktarına göre doğru mu anlamışım acaba??

Değişiklik geri kazanım, toplama ayırma tesislerini mi kapsıyor yoksa piyasaya süren tesisleri (tekstil sektöründeyim ben) mi anlayamadım:(

@Burcu_ Piyasaya sürenleri kesinlikle kapsayacak. TÜKÇEV, PAGÇEV gibi firmalar sitelerinde ilgili yazıları yayınladılar. TAT tesislerini maalesef bilemiyorum, sektöre hakim değilim ?‍♂️

Bu beyan için 24 Nisan 2019 kadar yapılması gerek diyor Ocak ve Şubat ayları için ama ortada bunu beyan edilecek bir beyan modülü yok ve her şeyi Nisan ayına sıkıştırıp herkesin işini zorlaştıracaklar. Keşke böyle işleri önce alt yapısını yapsalar da ondan sonra bunları çıkarsalar.

Nasıl olsa uğraşacak olan bizleriz. Umurlarında mı sizce? Öyle olsa böyle yönetmelik çıkartıp adam gibi alt yapısını kurmadan bir doküman hazırlamadan iş yaparlar mı? Her zaman aynı olay. Bizleri meslekten soğutmaktan başka bir şeye yaramıyor bu yaptıkları.

@kubraeren 2019 için Ocak ve Şubat ayları bildirimi 24 Nisan sonuna kadar yapılacakmış. Ama nasıl olacak bir fikir yok.

Kolay bir işimiz yok malesef kolaylık olsun iş alanı açalım diye düşünen yok hep zorluk malesef