• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

@Burcu_ Tabi, danışmanı olduğum tesislerde bahsettiklerinizi beyan ediyoruz. Belgelendirmemizi de yaptırıyoruz :) Rolikleri "Kağıt - Karton" şeklinde birincil ambalaj; naylonları da "PE" şeklinde ikincil ambalaj olarak beyan ediyoruz.

@Okan Türe Çok haklısın zaten bu işleri külfet olarak görünüyor iş verenler tarafından birde böyle bir durum çıkınca işler daha da zorlaşacak. Bizler bazı şeyleri kabul ettirmeye çalışırken tamam oldu diyoruz ama yeni şeyler ortaya atılıyor ve herşeyi sil baştan almak zorunda kalıyorsun.

@OsmanOzkn bu konuda yapacak bir şeyimiz yok. Yönetmeliklere göre yapılması gerekenleri bildirmek zorundayız. Tabi çok söylenecek firmalar ama bunu üzerimize alınmayalım hepsi bakanlığa söylenecek bu lafların :D Ben artık kafaya takmıyorum böyle şeyleri. Zaten dert sahibi ettiler bizi. Bir de bunları kafaya takarsak bu iş yapılmaz. En güzeli yapılması gerekenleri bildirmek tutanak altına almak. Yapmazlarsa adamların yakasına yapışacak halimiz yok. Bakanlık gelsin denetlesin yaptırsın...

@OsmanOzkn sektörde bu işi severek yapan bir insan bırakırlar inşallah. Bizlerin de meslektaşları olduğumuzun farkına varırlar umarım. O zaman bu meslekte hak ettiğimiz yere geliriz. Oysa Bakanlığın işini ne kadar kolaylaştırıyoruz. Her çileyi çeken kesim bizleriz. Bari bizim haklarımızı korusalar. Bizlerin elini güçlendirseler. Neyse göreceğiz bakalım neler olacak...

Merhaba,

Hastanede çevre danışmanlığı yapıyorum. Biz de plastik poşet beyanı yapmak zorunda mıyız

Benim bu tebliğden anladığım sadece plastik poşet olarak piyasaya sürenler bu ücreti verecekler.

Örneğin; bizler ürettiğimiz ürünü naylonla örtüp, palet düzeninde gönderiyoruz (ekli görselde olduğu gibi). Bu durumda bizler için bu ücretin yatırılması geçerli olmayacaktır değil mi ?

Ekli dosyalar

• Palet-Ortusu.JPG
    Palet-Ortusu.JPG
    64.2 KB · Görüntüleme: 28
Tebliğin 7. Maddesinde : " Faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi
plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi
vermeyecektir." diyor. Tanımlar da ekte ilettiğim şekilde. Bu durumda market, bakkal, mağaza gibi satış yerlerinde ürün satışı yapılırken müşteriye verilen saplı/sapsız plastik poşetleri kapsamaktadır. Bu poşetlerin satışını yapan yerler beyan vereceklerdir.

ScreenHunter_01 Apr. 04 09.31.jpg

Arkadaşlar; kafam karıştı. çamaşırhane faaliyetinde bulunan danışmanlığını yaptığımız tesisimiz yıkamış olduğu tekstil ürünlerin nakliyesinde şeffaf plastik (pe) (haşıl diye geçiyor faturada) ambalaj kullanıyor. transfer sırasında kirlenmesin vs. diye. şimdiye kadar hep yıllık PS beyanı yapıyorduk. bu tesis şimdi bu tebliğ kapsamına giriyor mu? beyan yapması gerekli mi? tebliğde sadece poşetten bahsediyor. anlayamadım. aydınlatırsanız çok memnun olacağım

birçok laundry tesisler bu şekilde bildirim gerçekleştiriyor ama kanunu karıştıran arkadaşlar var hala,
2 tip beyanname olacak 1 ocak 2019 itibari ile 1.bildirim plastik boşet beyanı,2.bildirim ambalaj atıkları
sizin bahsettiğiniz ambalaj atıkları beyannamesi

evet henüz tebliğ yayımlanmadı tebliği bekliyoruz nasıl olacağı ile ilgili(bildirim kısmının)
bugün yayımlanan plastik poşet tebliğine benzer bir uygulama olabilir

fiyat listesi çevre kanununun ek listesinde bulunuyor.Orayı da inceleyebilirsiniz

İyi günler arkadaşlar benim bir sorum olacaktı. Çevre mühendisleri odasında artık çevre mühendislerin çevre görevlisi belgesi almayacağı diplomalarının geçerli olacağı yazıyor ancak bazı iş görüşmelerinde çevre görevlisi belgesi istediklerini söylüyorlar tekrar açılacağını söylüyorlar bilgisi olan varsa paylaşabilir mi..