• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler :

1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı.

2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında;
2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak;
-Yapı kullanma izin belgesi
-İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,
2.2- 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak;
-İşletmenin bu tarihten önce yapıldığını kanıtlayan resmi bir belge (Belediyeden alınacak resmi yazı, elektrik faturası, su faturası ve benzeri)
-İşletmede 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,

3- Ticaret Sicil Gazetesi*

4- Kapasite Raporu, kapasite raporu yerine geçebilecek yetkili makamlardan alınmış diğer belgeler veya kapasite raporundan muaf olduğuna dair yetkili makamlardan alınmış belge.

5- İşletme Belgesi veya İşletme Belgesinden muaf olduğuna dair belge

6- Vaziyet Planı (İşletme alanındaki tesislerin ve birimlerin yerleşim planları)

7- İş Akım Şeması ve Proses Özeti (Hammadde kabulünden başlayarak her bir ünitede uygulanacak işlemlerin ayrıntılı açıklaması, gerekli şema, formül ve şekiller, atık kodları)

8- Çevre izin/lisan konusu/konuları ile ilgili özel belge/belgeler

GFB Başvuru formu örneği ektedir.

@Gülfem Polat

Ekli dosyalar

• GFB Başvuru Formu.docx
    17.5 KB · Görüntüleme: 823
arkadaşlar firmamız adına gfb belgesi aldık. fakat daha sonra gfb belgesi aldıgımız firmanın çevre izninden çıktıgını belirttiler. çevre il müdürlüğüne bunun için yazı yazıcaz fakat gfb iptali için gerekli belgeler nedir bilmiyorum. yardımcı olabilir misiniz... tşkrler

@Levent Yavuz
Kanal bağlantı yazısını iş akım şeması ve proses özetinin sonuna ekleyebilirsiniz. Vekaletname yüklemeniz gerekmemektedir.İmza sirkülerini ise yapı kullanma ile ilgili taahhütname ile birlikte yüklemenizde yarar var. İyi çalışmalar

Merhabalar arkadaşlar. Benim bir kaç sorum olacak. Geçici faaliyet belgesi başvurusunda yüklenen dosyalarda eksiklik fark edildiğinde bakanlığın geri dönüşü nasıl olur? Ne kadar süre verir? Belge bedeli, belge alındıktan sonra bir kez mi ödenir? Bir de vaziyet planlarında makineler ayrıntılı bir şekilde isteniyor mu?

@Esin Alkar
Başvurunuz red edilir açıklamalı bir şekilde sizde il başvurunuz gibi bir daha başvurursunuz, belge bedeli GFB kabul olunca istenir. red edilince para filan ödemiyorsunuz. vaziyet planı ve diger evrakların nasıl olması gerektiği aş. linkde mevcut iyi çalışmlar
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Merhabalar. GFB başvuru evraklarını yüklemeye çalışıyorum. Sayfamı açtığımda sadece bir dosya yükleyebiliyorum. Her yeni dosyayı yüklemek için internetten çıkıp girmem gerekiyor. Bu problemi yaşayan oldu mu ? Olduysa nasıl çözdünüz öğrenebilir miyim?

Gfb için başvuru yapacğm. Vaziyet planı için dosya formatı nasıl olmalı tam olarak uyulması geren kriterleri nerden bulabilirim.

@Şebnem Mahmude Ayzıt
Merhaba,
Ekte yer alan güncel iş akım şeması ve proses özeti formatında vaziyet planı için istenen kriterlere ulaşabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• İŞ AKIM ŞEMASI VE PROSES ÖZETİ FORMATI.pdf
    537.9 KB · Görüntüleme: 80
Ben il çevre ye il uygunluk için dilekçe yazmıştım. Ordaki çed izin şubesinden denetime geldiler ve eksikliklerimin belirtildiği tutanak tutulmuştu. Şimdi ben atıksu deşerj ve emüsyon muafiyeti için ve çed gereklidir/değildir için tekrar mı dilekçe vermeliyim. tutulan tutanak ta emüsyon kaynağı bulunmamaktadır ibaresi var ve atıksu bağlantı belgem var. Yardımcı olabilir misiniz?

@Esin Alkar
@Esin Alkar
Esin Hanım merhabalar GFB yüklenip eksiklik olduğunda bakanlık eksiklik bildirimini geri size sanal ortamda bildiriyor. Herhangi bir eksiklik varsa 60 gün içinde bu eksikliği gidermeniz lazım eğer ki bu süre içinde başvuru yapamazsanız. GFB iptal olur ve bir defaya mahsus olmak üzere ödenen belge bedeli kadar tekrar ödeme yaparak GFB faaliyet süreci yeniden başlatılır. Vaziyet planına gelince makineleri hemen basitce gösterseniz yeterli olur. GFB süreci siz başvurduğunuzda reddedilir yada iptal edilirse yeniden başvurabılırsınız. kolay gelsin

Yasemin hanım yine ben soru sormak istiyorum,
Geçici faaliyet başvurusu yapacağım, sistemde ilerlerken 3A başvuru formunda sorduğu bilgilerin içerisinde üretim kapasitesini soruyor, bu miktar kapasite raporunda ki gibi mi olmak zorunda, üretim kapasite raporunun üzerinde ise kapasite raporunu mu güncellemek gerekecek.? diyelim ki kapasite raporunda ki miktarı yazdı bu değer benim için ilerideki hangi aşamalarda sıkıntı yaratır. ya da direk kapasite raporunun biraz üzerinde olan değer yazsam Bakanlık inceleme esnasında uygunsuzluk verir mi kapasite raporundaki değerden fazla diye Acil yorum yapar mısınız size ::):):):)

@shalic
Geçici faaliyet başvurusu yapacağım, sistemde ilerlerken 3A başvuru formunda sorduğu bilgilerin içerisinde üretim kapasitesini soruyor, bu miktar kapasite raporunda ki gibi mi olmak zorunda Evet
üretim kapasite raporunun üzerinde ise kapasite raporunu mu güncellemek gerekecek.? kesinlikle bu bir suç bile sayılabilir hatta çed tabi ise ceza bile tesis yer kapasite raporunu güncelleyin
diyelim ki kapasite raporunda ki miktarı yazdı bu değer benim için ilerideki hangi aşamalarda sıkıntı yaratır. yani kapasitenizi her yerde anı bildiriseniz sıkıntı olmaz, makine ekipman listeside önemli memur denetime geldi kapasitede bu makine var mı? diye sorarsa falan filan tabi bu çok az bir ihtimal ama illegal çalışmamak gerekiyor, hele ÇED PTD mevcutsa tesisin memurun sorma ihtimali %80 dir. siz yenileyin.
ya da direk kapasite raporunun biraz üzerinde olan değer yazsam Bakanlık inceleme esnasında uygunsuzluk verir mi kapasite raporundaki değerden fazla diye formu memur okurken kapasite raporu elindedir, hatta o formun bir çok bilgisini kapasite raporu oluştururu

Demem o ki kapasite rap. yenileyin hocam...

Acil yorum yapar mısınız umarım geç kalmamışımdır :)

@shalic
selma hanım kolay gelsin kapasite raporundaki mıktarı yazın sonucta kapasite raporunun belli bir gecerlilik tarıhı var ve sonucta ortalama aylık bazdakı mıktar. eğer siz fazla yazarsanız bu defa bakanlık kapasite raporunu yenıleyın diyebılır.