• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

GFB ve İzinlisans Belgesi Yenilenmesi Hk. (Firma ve Ünvan Değişikliği)

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Danışmanlık firmanızın yada GFB almış tesisin (başka firmaya devri gibi) hem ünvan hemde vergi nosu değişikliği varsa bu değişiklik öncelikle vergi dairesinden yapılır, yeni ticaret sicil gazetesi alınır. Daha sonra başvurusu yenilenmesi için İzinlisans Dairesi'ne resmi yazı ile müracaat edilir.

İzinlisans belgesi alan tesis içinde Çevre Görevlisi kullanıcısı ile e-izin sistemine giriş yapılır Tesis İşlemleri>>>İzin ve İzin/lisans Belge Yenileme Başvurusu tıklanarak açılan sayfada bu değişiklik için başvuru yapılır. Yeni ticaret sicil gazetesi ve ünvan değişikliği nedeni ile ödeme belge dekontunun sisteme yüklenmesi istenir.

Yalnızca ünvan değişikliği söz konusu ise ve vergi numarası değişmemişse yine yukarıda belirtilen işlemler gerçekleştirilir,
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine danışmanlık firması, çyb yada firmanın kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır, Firma İşlemleri>>>Firma Bilgileri güncelle butonu tıklanarak "firma bilgilerimi güncelle" butonuna basılır, açılan sayfada vergi nosunun yanında "Maliye Bakanlığından Bilgileri Güncelle" butonu tıklanarak firma bilgilerinin en son hali ekrana gelir ve "Kaydet" butonu tıklanarak güncel hali sisteme kaydedilir. Bu değişiklik e-izin portalına doğrudan yansıyacaktır.

Not: "İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir."

İyi Günler Dilerim.

@Cem Yılmaz
:)Ya kusura bakmayın çok soru soruyorum benim anlamadığım şimdi ben başvuruyu başlatacam. Belge süre dolumundan dolayı başlatma seçeneğini sistemde seçtikten sonra başvuru başlatmam için onay istiyor ya onayladıktan sonra herhangi bir dosya yüklemeden başvuruyu başlatmış mı olacağım. ilk defa bunu yağacağım için kafam karıştı:kötü:

başvuruyu başlattığımda bu ekte gönderdiğim dosyanın görüntüsü çıkıyor.

Ekli dosyalar

• örnek.docx
    178.7 KB · Görüntüleme: 106
@nil_ayy
İlk kez yapıyorsunuz, tabi ki soru sorarak bir şeyleri öğrenip, sizin için doğru olanı yapacaksınız :) Benim için sıkıntı yok. Dosyayı inceledim. Tamam işte başvuru başlatılınca bu kısım geliyor :) Başvurunuz başlamış demek oluyor. Buradan sonra dosyalar elinize geçtiğinde yükleyeceksiniz. Sadece şunu unutmayın, sürecin son günlerine kadar beklemeyin. Mümkün olduğunca erken yükleyin dosyaları.

@Cem Yılmaz
Yardımınız için çok teşekkür ediyorum. :) Ben aslında neler yükleniyor diye merak ettiğimden dolayı süreci sanırım başlatmış oldum. Ekte gönderdiğim dosyada 15.03.2017 tarihinde başvuru başlamış oluyor yani değil mi ? 16 Nisan'a kadar elime atık su analiz raporları ve valilik tespit raporu ulaşmasa da 16 Nisan'dan sonra belgeleri yüklesem sıkıntı olmuyor o zaman öyle mi ? Çünkü dediğinize göre 15 Mart'ta ben başlatmış oluyorum başvuruyu.

Ayrıca sürecin son günlerine kadar bekletmeyin demişsiniz ya o süreç dediğiniz 6 aylık süreç mi ? Yani 16.10.2017 'ye kadar bekletmeyin diyorsunuz.

Ekli dosyalar

• örnek.pdf
    115.5 KB · Görüntüleme: 74
@nil_ayy

Başvuru tarihiniz 15.03.2017 olarak görünüyor. 6 Aylık süreciniz 15.09.2017 tarihinde dolacak. Belgeleri de bu süreç içerisinde yüklemeniz gerekiyor. Yani "başvuruyu şimdi başlattım hemen yüklemeliyim" değil, 6 aylık başvuru süreci içerisinde gereken evrakların yüklenmesi gerekiyor.

merhabalar ,bizde ambalaj atığı tesisimizde GFB son 6 ay süresini kaçırdıktan sonra belge yenileme sürecine girdik,istenen belgeleri yükledik ve GFB belge başvurusunun onaylanmasını bekliyoruz onaylandıktan sonra izin lisans belgesine hemen başvurabilir miyiz yoksa onun da belli bir süresi var mı ?

@Ö.Kocaer

Hemen başvuruyu başlatabiliyorsunuz. Sadece maksimum süre verilmiş yönetmelikte.

Arkadaşlar merhaba,

Mevcut durumda danışmanlığını yaptığım bir tesisin 1. ayda çevre iznini yeniledik. Ancak 3. ayda kapasite raporu değişiyor ve şu bahsi geçen 1/3 oranının üzerinde bir üretim kapasitesi oluşuyor.

Ancak üretim amaçlı tüketilen malzemelerde artma yok aksine bazılarında azalma var. Sac malzeme, boya vb.
Firmanın izni kumlamadan dolayı alındı. Tekrar yenilenmesi konusunda bilgisi olan var mı?

İl Müdürlüğüne yeni kapasite raporunu ekleyerek dilekçe yazmanız halinde durumun değerlendirmesi diye yazmanız halinde onlar size yazarlar. Nitekim yazıyla başvuru yapmanız daha doğru olur diye düşünüyorum.

Kapasite artışı nedeniyle emisyon konulu çevre izin yenileme yapılacağı zaman emisyon ölçümlerinin teyit olarak değil de izin ölçümü olarak yapılması gerektiği söylendi ölçüm laboratuvarı tarafından. Ancak 2016 aralık ayında yaptırmış olduğum teyit ölçümler var. Bir de bu ay yapılacak olan teyit ölçümlerim var. Bu ölçümler geçerli değil mi? Tekrar yaptırmak çok saçma olmaz mı? İl müdürlüğü ile görüşeceğim yarın ama bu konuda bilgisi olan var mı?

@jn6zo
İl Müdürlüğü kabul edecektir. Sonuç olarak aynı parametreler ve yeterlilik almış firma tarafından ölçüm yapılıyor. Siz genede İl Müdürlüğü ile görüşün. Ayrıca bu ay yapılacak ölçümü sistemde laboratuvar izin için yapılacağı şekilde düzeltebilir sanırım.

@O.GENÇ Bu ay yapılacak ölçümü izin olarak girse bile aralıkta ölçülen bacalar teyit olarak kalmış olacak. Ayrıca tekrar yaptırmamız gerekiyor dersem patronlara işsiz kalırım sanırım :)

merhaba emisyon konulu çevre izni yenileme işleminde teyit ölçümleri kullanılması mümkündür, ancak ölçüm tarihinden itibaren bir yıllık süreyi aşmamış olmak gerekiyor. en azından izmir il müdürlüğü bu şekilde kabul edebiliyor.

Danışmanlığını yapmış olduğumuz bir tesis var. Tehlikesiz atık geri kazanım faaliyeti yapmakta. GFB sini almış, Lisans başvurusu da yapılmış, lisans başvurusunda eksiklik gelmiş. Yetkili kişi, tesisimi taşıyacağım diyor, Şuanda Lisans başvurusunun eksiklik aşamasında. İl Müdürlüğü; Ya lisansın eksikliğini girip belgeyi alın yada yeni adreste başvuru yaparken lisans bedeli kadar ceza ödersiniz diyor. Bakanlıkla görüştüm, İl çevreye taşınacağız diye dilekçe verin, diğer sekmesinden belgeyi iptal etsinler, sizde başvururken adres değişikliği ile yenilemeden başvurun, belge bedeli cezası ödemezsiniz dedi. İl müdürlüğü bana dilekçe vermene gerek yok belge bedelini ödeyeceksin mecbursun diyor, Bakanlık İl müdürlüğü diğer sekmesinden iptal ederse ödemezsin diyor. Başvuru şuanda eksiklik aşamasında olması işi karıştırıyor. Sizce ne yapabilirim?

Merhabalar;
Ben tekstil fabrikasında ilk işime başladım ancak buradaki tüm belgeler 1 yıl öncesine ait. fabrika iflas ertelemede ve benim henüz çevre görevlisi girişim yapılmadı. fabrikanın 2013 yılında alınmış konusu Hava Emisyonu olan Çevre İzni var süresi 2018 yılında dolacak.Ancak 2016 temmuz ayından bu yana tesis küçülmüş alt birimleri kapatılmış. Şimdi sorularım şu şekilde
1.Fabrika kapasitesi küçüldüğü için Çevre İzin yenileme başvurusu yapmalı mıyım? Yapmalıysam nasıl yapmak gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
2.Kapasite azaldığı için Çevre İzin yerine İzin Lisans Belgesi verme durumu söz konusu olabilir mi?
3.Çevre İzin olarak devam edilirse çevre yönetim birimini nasıl kurabilirim? Sadece ben Çevre Görevlisiyim 2.sini alabileceklerini sanmıyorum başka bir yolu yok mu?
4.1 yıldır hiçbir bildirim yapılmadığı için fabrikaya cezai işlem uygulanır mı?
5.Şuanda fabrika sisteminde kayıtlı olamadığım için izin işlemlerini nasıl halletmeliyim?
Sorularım bunlar yardımcı olabilecek birileri olursa çok sevinirim.

@Sedat Azizoğlu

Merhabalar
Ben her bölüme yani firma yetkilisinede kendi ismimi yazdığımda ilerleyebiliyorum ve tek imza kullanabiliyorum ama doğru olup olmadığından ve daha sonra bir sıkıntı yaratabileceğinden emin değilim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, izinlisans.cevre.gov.tr adresine yenileme evrakları yükleyeceğim. Bunun için kapasite artışı nedeniyle izin yenileme seçeneği bulamadım. Nereden yapacağıma dai,r yardımcı olursanız çok memnun olurum.

@Alpino

İzin Lisans sistemine giriş yaptıktan sonra Tesis İşlemleri >> İzin ve İzin/Lisans Belge Yenileme Başvurusu kısmına gelin. Tesisinizi seçtikten sonra aşağıda şu seçenekler çıkacak:

https://i.hizliresim.com/GyQ2PZ.jpg

Bu kısımda zaten "İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması" diye başlayan kısım çıkacaktır.

@Cemre Aysalar
Çok ayrıntılı bilmediğim için durumunuzu. Benim yorumum bu yönde.

Merhaba,
Öncelikle il müdürlüğüne görüş sorman bence en mantıklısı. Konuyu ayrıntılarıyla anlatan bir dilekçe yazıp vermen. Çünkü iflas erteleme var ve bu süreçte herhangi bir faaliyet yok. Kapasite azalması değil de 1/3 oranında artışında Çevre izni için tekrar görüş soruluyor. Isıl sistemi değişti mi? Bunlar hep bu süreçte bilmen gereken ve raporlarla beraber sunman gereken belgeler bakanlığa.

Çevre izni yerine izin lisans demişsin. Daha önce hava emisyonundan alınmış bir izin var. Fabrika iflas erteleme sonrası lisans konularına mı tabi oldu?

Çevre Yönetim birimi kurmak şart mı? Kaç tane tesisiniz var? Eğer çevre yönetim birimi kuracaksanız 3 yıllık şartı var genel koordinatörün.

Fabrika sisteminde kayıtlı değilseniz zaten başvuru yapamasınız. Fabrikaya girişiniz yapıldıktan sonra izin lisans sisteminde kendinizi firmaya çevre görevlisi olarak atayıp sonra başvuru yapabilirsiniz. Ya da bu süreçte bir danışmanlık firması ile anlaşıp işleri halletmesini beklemelisiniz.