Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendi idrarlarını içiyorlar

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  su.jpg
  Tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ABD’nin en büyük eyaleti Teksas, su sıkıntısının üstesinden gelebilmek için geri dönüşüme başvuracak. Teksaslılar, çok hoşlarına gitmese de kendi idrarlarını içmeye hazırlanıyor.

  Teksas’ın 27 bin nüfuslu Big Spring kasabası, su sıkıntısının çok daha beter bir duruma gelmemesi için içme suyunu idrardan sağlamaya karar verdi. Geri dönüşüm projesinin başındaki isim John Grant, “normalde bir çaya akan kanalizasyonun temiz suya çevrileceğini” belirtti.

  Proje kapsamında, atık su içindeki her şeyi temiz suya çevirecek olan 13 milyon dolarlık bir tesis kurulacak.

  ASTRONOTLARINKİ KADAR GELİŞMİŞ DEĞİL

  Teksas’ta son birkaç ay içinde en az yağmurun yağdığı Big Spring dışında, büyük kentler de benzer projeler planlıyor. Örneğin, California eyaletinin başkenti Los Angeles, azalan temiz rezervini korumak için 700 milyon dolarlık bir proje tasarlıyor.

  Öte yandan, Space.com “kurulacak geri dönüşüm sisteminin idrar dışında kanalizasyondaki diğer atıkları da dönüştüreceğini ancak astronotların uzayda kullandığı sistemden farklı olduğunu” ifade etti. Astronotların kullandığı geri dönüşüm sistemi sadece idrarı değil, teri de içilebilir suya dönüştürebiliyor.

  Kaynak

  su.jpg
   
 2. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

  Peki teri nasıl aktarıyorlar arıtmaya merak ettim.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

  bildiğim kadarıyla uzay araçlarının nem tutucuları var. her çeşit kullanma suyunun da geri dönüşümü var. bir de temizlikleri o kadar temiz değil. zaten duş gibi bir lüksleri yok. ıslak bezler ile falan olduğu kadar. bir de suyu elektrolizle oksijene çeviriyorlar gerekirse..
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.