Kendi idrarlarını içiyorlar

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.570
Beğeniler
3.759
Şehir
Astana
#1
su.jpg
Tarihinin en büyük kuraklıklarından birini yaşayan ABD’nin en büyük eyaleti Teksas, su sıkıntısının üstesinden gelebilmek için geri dönüşüme başvuracak. Teksaslılar, çok hoşlarına gitmese de kendi idrarlarını içmeye hazırlanıyor.

Teksas’ın 27 bin nüfuslu Big Spring kasabası, su sıkıntısının çok daha beter bir duruma gelmemesi için içme suyunu idrardan sağlamaya karar verdi. Geri dönüşüm projesinin başındaki isim John Grant, “normalde bir çaya akan kanalizasyonun temiz suya çevrileceğini” belirtti.

Proje kapsamında, atık su içindeki her şeyi temiz suya çevirecek olan 13 milyon dolarlık bir tesis kurulacak.

ASTRONOTLARINKİ KADAR GELİŞMİŞ DEĞİL

Teksas’ta son birkaç ay içinde en az yağmurun yağdığı Big Spring dışında, büyük kentler de benzer projeler planlıyor. Örneğin, California eyaletinin başkenti Los Angeles, azalan temiz rezervini korumak için 700 milyon dolarlık bir proje tasarlıyor.

Öte yandan, Space.com “kurulacak geri dönüşüm sisteminin idrar dışında kanalizasyondaki diğer atıkları da dönüştüreceğini ancak astronotların uzayda kullandığı sistemden farklı olduğunu” ifade etti. Astronotların kullandığı geri dönüşüm sistemi sadece idrarı değil, teri de içilebilir suya dönüştürebiliyor.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


su.jpg
 

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2010
Mesajlar
427
Beğeniler
117
Şehir
Denizli
#2
Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

Peki teri nasıl aktarıyorlar arıtmaya merak ettim.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
6
Beğeniler
293
#3
Cevap: Kendi idrarlarını içiyorlar

bildiğim kadarıyla uzay araçlarının nem tutucuları var. her çeşit kullanma suyunun da geri dönüşümü var. bir de temizlikleri o kadar temiz değil. zaten duş gibi bir lüksleri yok. ıslak bezler ile falan olduğu kadar. bir de suyu elektrolizle oksijene çeviriyorlar gerekirse..
 

Yukarı Alt