Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl zam istemeli?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  İş yerimizde zam isterken nasıl bir konuşma yapmamız gerekir? Örnek teşkil etmesi adına daha önce konuyla ilgili görüşme yapmış arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.
   
 2. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  evet bu benimde çok zorlandığım bir konu. nasıl konuşulması konusunda takılıyorum ben de...
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Öncelikle iş yerine yaptığınız size göre olan katkılarınızdan bahsedin. Daha sonra maddi gereksiniminizi söyleyin ve maaşınızın yetmediğini bahsedin.
  Sonrada ne kadar zam istediğinizi söyleyin. Mümkünse beklentinizden bir miktar daha yukarı söyleyin çünkü mutlaka bir kırpma olacaktır.

  Hoş ben direk söylemiştim :) Bu parayla geçinemiyorum %50 zam yapın demiştim. oldu da :D
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 5. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi  Fatih Bey sizden ricam olacak , eğer aile şirketinde çalışıyorsanız ve şu an elinizde para getirecek büyük bir iş yoksa :) ve işe ilk girişinizden sonra maaşınız hiç artmadıysa yılımız dolduysa :) :) nasıl zam istemeliyiz :)
   
  Devranckl ve Nermin Tuğralı bunu beğendi.
 6. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  peki 1 yıl doldurulduğunda yüzde kaç zam istenebilir?
   
 7. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  :) Bence yukarıdakinden çok farklı bir şey olmaz yine. Aldığınız rakamları bilmediğim için oran veremem. Bunu şuan aldığınız ücret, iş yükünüz ve şirkete faydanız açısından sizin belirlemeniz doğru olacaktır.
  Arkadaşlar zam neden isteniyordur para yetmiyor bu nedenle bunun birçok nedeni olabilir. Ev alacaksınızdır yada araba yada geçiminize yetmiyordur. Bu konularda açık ve dürüst olun işverene yeterli diye düşünüyorum. Vermeye kesinlikle yanaşmıyorsa iş bakmaya başlayın derim. İlk zammımı 6 ay sonra hiçbir şey demeden almıştım. Demek ki faydamız dokundu şirkete. Sizinde faydanız dokunuyordur muhtemelen iş veren hakkınız olanı vermelidir.
   
  Serap Töre Çelik bunu beğendi.
 8. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Yani benim kendime göre düşüncem şudur ki, her mühendis işe ilk alındığında başlangıç maaşı denilen bir maaşla işe alınır. Daha sonra performansla artacağı söylenir, ancak istisnalar hariç kimse kendiliğinden maaşını yükselttim demez, Bence 1 yılın sonunda çevre mühendisi asgari ücret tarifesinde belirlenen ücreti alabilmelidir. en azından ben böyle düşünüyorum. Ona göre zam istenebilir. 1yıldan sonraki dönemlerde şirketin maaş politikası varsa (bizim yok :)) ona göre yıllık zam yapılır, ya da her yıl %15 gibi bi rakam zam istenebilir diye düşünüyorum.
   
 9. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Çok yoğun bir iş tempomuz olmamasına rağmen bana verilen tüm işler layığıyla yerine getiriyorum, bunu söylüyorlarda :) ama nakte dönmüyor :) çünkü onlardada işler paraya dönmüyor :)

  Umarım verecek yoksa dediğiniz gibi iş aramaya başlayacağım zaten ..
  Saygılar..
   
 10. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  bağlı bulunduğunuz bir üst yöneticinizle görüşüp ağzını arayabilirsiniz veya aranızın iyi olduğu eski bir çalışanla görüşün önce. şirkette personel zamlarının neye göre yapıldğını kimlere ne kadar periyotlarda % kaç zam yapıldığını öğrenmeye çalışın. ayrıca çalışanlar arasında ücretlerde dengesizlik sözkonusu mu? böyle birşey varsa elinizde koz olarak bulundurabilirsiniz. sözleşmenizde bu konuyla ilgi bir madde geçiyor mu? tüm bu detayları gözönünde bulundurarak konuşmanız faydalı olacaktır. özellikle sözleşmenin sizi desteklemesi önemli.
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.
 11. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  :) sözleşme falan yapmadık tabi ki :) benden bir üst patron :) kimse kimsenin maaşını bilmiyor :) öyle klasik bir zam politikası da yok :) isterse yapıyorlar sanırım istemezlerse yapmıyorlar, i kaç yıl üst üste zam alınmadığı oluyor :) bizim iş yerinin sıra dışı kısmı :)

  belki kendilerine göre nedenleri şu, yoğun işimiz olmuyor, iş hacmi küçük, ve nispeten rahat bir iş yeri. Sanırım işverende çalışanların fazla para haketmediğini düşünüyor bu şekilde, ve herkes burada aile gibi kimse kalkıp arayı bozacak bir şey söylemek istemiyor herkes de çok uzun zamandır çalışıyor... Kurumsal bir şirket olsaydı eğer söyledikleriniz doğrultusunda hareket etmek çok mantıklıydı,teşekkür ederim fikirleriniz içi, ama benim biraz şansa olacak sanırım, yılın dolmasını bekliyorum, paylaşırım sizinle durumu :)

  Saygılar,
   
  Tunç Bozkurt ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 12. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Sanırım biraz fala gülmüşüm yanlış anlamayın lütfen, öneriniz için tekrar teşekkür ederim, olması gerekenle var olan durumu kıyaslayınca gülüyorum işte.

  Kolay Gelsin.
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Allah ağlatmasın :)
   
 14. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Ben cevre birimine (lisans alma gibi her turlu cevre isine cevre gorevlisi olarakta calisiyorum), muhasebeye ve mal alim satimlada ilgileniyorum ve yaklasik 1.5 yildir calisiyorum .maasim ne kadar olmali sizce?siz ne ucret verirdinz
   
 15. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  arkadaşlar yeni mezunum ama şu deneyimi edindim rahatlıkla söyleyebilirim.

  özellikle aile şirketlerinde daha dogrusu şu tabir daha iyi olur kurumsallaşmamış bir şirkette kesinlikle var gücünüzle çalışın imkansızı başarın ücretiniz neyse o + sı yok çünkü öyle firmalar sadece kendi cebini doldurmakla meşguldur.
  en yakın zamanda kurumsal bir şirkete girme yoluna bakın ;)

  yılmayın iş başvurularınızı yapın .. ve mülakatlara donanımlı bir şekilde gidin..

  ben 2 hafta öncesine kadar holding olmuş bir aile şirketinde çalışıyordum ne gördügüm muamele nede aldıgım para bana mühendis olup iş yaptıgımı göstermiyordu kimse kusura bakmasın bunlar önemli etkenler orada tecrübe edineyim sonra güzel bir iş bulurum diye düşünenlerdendim ancak hiç böyle bir şeye gerek olmadığını gördüm 2kuruş maaşla kıymet bilmez bir yerde yıpranacagıma 5 kuruş maala kıymet bilen bir şirkette tecrübe edinirim daha iyi.

  eskarem ben gördügüm kadarıyla kendi iş alanı dışındada işlerle ilgileniyorsun ben gördüğüm kadarıyla sana net maaş fikrimi söylemek isterim. aslında ne kadarlık bir maaşla başladığında önemli ama onu görmezden gelerek net en az 1600-1700 olması gerektiğini düşünüyorum.
   
  Merve Yeşildağ bunu beğendi.
 16. 2000 olmalı bence
   
  Merve Yeşildağ bunu beğendi.
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  5 kuruş 2 kuruştan büyük :)
   
 18. Nermin Tuğralı

  Nermin Tuğralı CMNet Üyesi

  ben de Meltem Hanımla aynı fikirdeyim. aile şirketlerinde elinizden geleni yapın ama patron herzaman kendi kazanmak istiyor. ben de bir aile şirketinde çalışıyorum. zam istediğimde hemen yüzleri asılıyor. az maaşla çok iş yaptırmak peşindeler. iş arayan arkadaşlar kurumsallaşmış şirketleri tercih etsinler bence.
   
 19. Efkan deniz

  Efkan deniz CMNet Üyesi

  Deneyiminiz yoksa maaşı sorun yapamayın biran önce kendinizi geliştirmeye bakın zaman kaybetmeyin ne olursa olsun, genelleme yapmak doğru olmaz aile şirketlerine ön yargılı davranmayın.
   
 20. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Şirketlere ve şirketin yöneticilerine göre bu talep değişik şekillerde yapılabilir. Bence bu isteği kendimiz yapmak yerine, 1. amirimiz tarafından iletilmesini sağlamak daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?