• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık beyanı

Mahmut Konukcu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
THY Teknik A.Ş.
Herkese Merhaba,
Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'nde 8. maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi 1/1/2013 itibariyle yürürlüğe girdi. "Tehlikesiz Atık Üreticisi; ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür". Tehlikesiz atık beyanının nasıl yapıldığına dair bilgisi olan var mıdır? Tehlikeli atık beyanı ile aynı link üzerinden mi yapacağız?
Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

@Olgaç Sürmelihindi

Ben şunu merak ediyorum. Tehlikeli ve tehlikesiz atıkların kodlarını aynı bildirimin içinde mi toplayacağız? Yoksa 2015 için tehlikeli bildirimini yapıp kaydettikten sonra tekrar 2015 yılı bildirimi yap deyip tehlikesiz atıkları mı gireceğiz? Kafam o konuda biraz karıştı. İl çevreye de sorulabilir tabi ama bilen arkadaşlar varsa sitedeki meslektaşlarımızdan bir bilgi almak niyetindeyim.

@Hüseyin Tezcan

2015 için tehlikeli bildirimini yapıp kaydettikten sonra tekrar 2015 yılı bildirimi açılır mı deneyerek görmek gerek ancak bu riske girmeden il müdürlüklerine sormak yada bilen arkadaşların paylaşması faydalı olacaktır.
Ayrıca Yardım videosunda ayrı ayrı yapılması ile ilgili bir anlatım yoktur.

ben sisteme girip deneme yaptım, atık kodlarına tehlikesiz atık kodlarını ve tehlikesiz atık geri kazanımı yapan lisans sahibi firmaları eklemişler, dolayısıyla dediğiniz gibi tehlikeli ve tehlikesizler aynı anda yükleniyor.

@Evrem Yeşil
Merhaba üstadım nasılsın.

@Hüseyin Tezcan
Şimdi tehlikeli ve tehlikesiz atıkları ayrı ayrı gireceksiniz ve öncelik sırası yok.Atık kodlarını baz alarak giriş çıkış yapılacak.

Arkadaşlar merhaba,

Tehlikesiz atık bildirimde metal atıklarını verdiğimiz TAT firmasını bulamıyorum. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Tehlikesiz atık bildiriminde kağıt karton atıklarını verdiğimiz yeri bulamıyorum :/ Bu durumu nasıl çözeceğiz

17.06.2011 tarihli 27967 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği”nin 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi gereği tehlikesiz atık üreticileri de 2015 yılına ait beyan formlarını aynı web tabanlı programı kullanarak doldurmakla yükümlüdür.

Toplama ayırma tesisleri tehlikesiz atık üreticisi olabilir mi? Tehlikesiz atıkların ticaretini yapar. Benim düşündüğüm şey tehlikesiz atık üreticileri (Fabrikalar) tehlikesiz atıklarını sisteme girecek. Tabi fabrikalar gönderdiği tesisi sistemden bulabilmesi için toplama ayırma tesislerinin sisteme kaydolması gerekli.Bence burada toplama ayırma tesisleri kendi bünyesinden çıkan tehlikeli ve tehlikesiz atıkları bildirim yapacaklar.

Tehlikeli atığımız yok bizim tehlikesiz olarak hangi kodları kullanarak bayan yapacaz kağıt karton ve plastik ambalaj alıyoruz

Herkese Merhaba
Atık Yönetim Uygulamasında atıklarlar ilgili tüm beyanlar tek bir çatı altına toplanmıştır.
-Tesislerde oluşan tehlikeli atık beyanı
-Tesislerde oluşan tehlikesiz atık beyanı
-Geri dönüşüm tesisleri ve toplama ayırma tesislerinde tehlikesiz atık kabul ediliyor ise tehlikesiz atık kabul ve çıkış beyanı (ambalaj atığı ile ilgili işlemi olanlar ambalaj bilgi sisteminden yapılmaktadır.)
-tehlikeli atık kabul edenn tesislerin beyanı

merak edilen beyanları resim üstünde gösterdim inş yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• tesis bünyesinde oluşan tehlikesiz atıklar için.png
    tesis bünyesinde oluşan tehlikesiz atıklar için.png
    75.2 KB · Görüntüleme: 192
  • tesise kabul edilen tehlikesiz atık beyanı.png
    tesise kabul edilen tehlikesiz atık beyanı.png
    90.8 KB · Görüntüleme: 174
  • tesisten cıkan tehlikesiz atıkların beyanı.png
    tesisten cıkan tehlikesiz atıkların beyanı.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 168
Özden hanım çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler. Toplama ayırma tesisiyiz fakat çevre bilgi sistemimizde motat kds sisteminde sadece tabs beyanları kısmı var atık kabul işlemleri kısmı yok.

@Hüseyin Hanlı tesise eğer sadece ambalaj atığı kabul ediyorsanız Atık Yönetim uygulamasından beyan yapamazsınız amblaj bilgi sisteminden yapmanız gerekmekte Ancak belki tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi almışsınızdır lisansınızdan ayrı işte o zaman bu uygulamadan tehlikesiz atıklarınızı beyan edebilirsiniz

Ambalaj atığı bildirimlerini ambalaj bilgi sisteminden yapıyoruz. Tehlikesiz atık toplama ayırma tesimizde var ve atık kabulu yapıyoruz. Fakat tehlikesiz atık geri kazanım yapmıyoruz.