• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21 aralık isg sınavında karşımıza çıkabilecek değişiklikler

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Arkadaşlar sınava girmeden önce emin olamadığım bazı bilgiler var.Yardımcı olabilirseniz ve hatta bu şekilde değişikliğe uğrayan maddeler varsa sizlerde paylaşabilirseniz kendim ve birçok arkadaşım için verimli olabileceği kanaatindeyim.Şimdiden herkese teşekkürler...
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

Binalarda söndürme ve tahliye tatbikatları hangi aralıklarla yapılır?
a.Yılda en az 1 defa
b.6 ayda bir

Seyyar yangın söndürme tüplerinin montaj edileceği yükselik seviyesi nedir?
a.110 cm
b.90 cm

Seyyar yangın söndürme cihazlarının kontrol edilmesi gereken süre ne olmalıdır?
a.Yılda 1 defa
b.6 ayda bir

@CMNet Okuru
Sizin ki nasıl geçti Ahmet Bey? A sınıfı mıydı ?
Günaydın bu arada :)

@H. Mustafa Pekçetin
O ayrı süpriz ilk sorular kolaydı güya, 2 yanlış çıkınca bir yutkundum iki nefes aldım devam ettim.Hatırlayamadığıma yanlış dedim, hatırlayamadığıma yanlış dedim eneee bir baktım 31 yanlış :D sonra içinden bitane seçip bunu doğru yapmışımdır artık dedim 70 aldığımı kabul ettim :p o yüzden yazmıştım ya 69 ya 70

Bilgisizliğime verin ama şimdi benim yanlış yaptığım bir soru iptal olunca bana etkisi olur mu?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı çalıştığım 1330. günüm bugün. Sertifikalı Güvenliği Uzmanı ve tam zamanlı sözleşmeli 907. günüm. 188 gün sonra 3 yılımı doldurduğum için B sınıfı sertifika için önce kursa gideceğim. Sonra sınava Gireceğim. Kariyer planımızı İSG üzerine yaptık acaba yanlış mı yaptık. Şimdi benim prim günüm yetmediği için Sınava giremedim ve diğer sınavada giremeyeceğim. Ne yazıkki 18 ağustosta isg uzmanı olan arakadaşlardan mesleğe 2 yıl önce başladık ama sonuç hüsran.

Yasayı çıkaranlara hakkımı helal etmiyorum. İSG alanında 1 gün bile çalışmayanı B sınıfı A sınıfı uzman yapan yasayı kınıyorum. Bunun kazanılmış hak olduğu saçmalağının arkasına gizlenen ve bu yasayı savunanları da kınıyorum.

Madem uzman açığı vardı. B için 3 yıl 1,5 yıla veya 1 yıla düşürülebilirdi. A için ise 4 yıl 2 yıla düşürülebilirdi. Ama kolayına kaçıp herkesi A-B sınıfı uzman yaptılar. Yazıklar olsun.

@ibrahim59
Her ne kadar bu düzenlemeden yararlansam da hak veriyorum size. Bence çalışılan sektör dikkate alınarak prim gün sayısına bakılmalıydı. Sektörü bilen kişiler de yeterince doldururdu piyasayı A ve B olarak. Tecrübesizlikten oluşacak kazalar bizleri bekliyor. 2012'de kaza sayısı azalmış ama, 2013'te çok tehlikeli sektörde artmaz umarım.

@ibrahim59

Yorumlarınızda çok haklısınız, öncelikli hak bu işi yapanlara verilebilirdi. Deneyimsiz olarak A sınıfı olunsa ne olacak B sınıfı olunca ne olacak. Sınıf yükseltebilen kişiler için bu bir şans ama, bu şansı düzgün kullanmak lazım, belli bir deneyim ve konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan sahaya çıkarlarsa kendileri de çok mutlu olamayacak sanırım. Çünkü sorumluluk düzeyinin herkes farkında az çok.
Keza halen bu işi yapanlarla ilgili süreçler kısaltılsaydı dediğiniz gibi daha doğru yaklaşım olabilirdi ama, zaten isg uzmanı olarak kişi başı iş yerinde bulunma sürelerinin kısaltılması vb şeyler çok da doğru işler peşinden koşulmadığının kanıtı. Ayrıca o kadar çok tehlikeli sektörler ve bu konu da yol gösterici çalışmalar yayınlamak yerine, az tehlikeli, ya da tehlikeli sınıfta olup da aslında diğer iş yerleri ile kıyaslandığında pek de ehemmiyeti olmayan yerler için risk değerlendirme kılavuzları yayınlandı.

Yani adınıza üzgünüm.