• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21 aralık isg sınavında karşımıza çıkabilecek değişiklikler

Gülay

Yönetim Grubu
Firma
Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
Arkadaşlar sınava girmeden önce emin olamadığım bazı bilgiler var.Yardımcı olabilirseniz ve hatta bu şekilde değişikliğe uğrayan maddeler varsa sizlerde paylaşabilirseniz kendim ve birçok arkadaşım için verimli olabileceği kanaatindeyim.Şimdiden herkese teşekkürler...
Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

Binalarda söndürme ve tahliye tatbikatları hangi aralıklarla yapılır?
a.Yılda en az 1 defa
b.6 ayda bir

Seyyar yangın söndürme tüplerinin montaj edileceği yükselik seviyesi nedir?
a.110 cm
b.90 cm

Seyyar yangın söndürme cihazlarının kontrol edilmesi gereken süre ne olmalıdır?
a.Yılda 1 defa
b.6 ayda bir

@Adem Taş
Yönetmelik ile ilgili hangisi yanlıştır?
A) Yönetmelikler cumhurbaşkanı imzalanmadan yayınlanmaz
B)....(hatırlamıyorum)
C)....(hatırlamıyorum)
D) Her yönetmelik resmi gazetede yayınlanmaz, hangi yönetmeliklerin yayınlanacağı kanunla belirlenir.

Ben de bu iki şık arasında kalmıştım da..

bu arada vinçlerin kaldırma testi ile ilgili soru vardı maksimum ağırlığın en kaç katı ile test edilir dieye soruyordu isg kitabında 1.5 yazıyordu ama şıklarda yoktu 1,25 vardı ben onu seçtim doğrumu acaba?

@Adem Taş
Doğru yapmışsınız :) Yanı D şıkkı doğru bir yargı olduğu için, cevap A :)

@Burak Dumlu
Ben de D yaptım, bir türlü karar veremedim sıkılmıştım D yapayım dedim, aslında biraz düşününce A'nın yanlış olduğu belli :)

@Gül Can
Ben sınav telaşıyla şöyle bir mantık yürüttüm. ben bütün yönetmelikleri resmi gazeteden alıyorum. daha başka kaynaktan hiçbir yönetmelik almadım dedim D yi işaretledim :)

ben baya düşündüm bu soru üzerinde valiliklerin belediyeleerin yönetmelik çıkarma yetkisi var hergün resmi gazateye bakan birisi olarak hiç belediyenin veya valiliklerin çıkardığı yönetmelikler görmedim. o yüzden a şıkkını seçtim :)

Tehlikeli volt sorusu da kafamı fena karıştırmıştı :) 50 mi? 1000 mi diye :utan:
Bir de madenlerde CO2 ve CO oranlarını sormuşlardı onda da bir türlü karar veremedim, hep ikiye indirip yanlış olanı seçmişim yahu :)

@Gül Can
Tehlikeli gerilimi 50 diye hatırladım. 1000 üzeri yüksek gerilim altı alçak gerilim diye hatırlıyorum :)
CO2 CO sorusunuda şıklardan tahmin ettim :)

@Adem Taş
Sizinki iyi tutmuş benimki tutmadı işte :) 0,5 tamam da 0,005 miydi 0,008 miydi aklım karıştı :)

0,008 de vardı ama bu tarz sınırlamaler genelde 5 veya katları yada 10 veya katları şeklinde olur mesela volt gerilimi 47 gibi ara değer olmaz yani genelde yuvarlak rakamlar olur diey tahmin ederek destekli salladım bilmiyorum ama doğrumu :)