• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

hiçbir iş yapmamış. 5 yıl boyunca sigortası yatmış çevre firmasında. bu adam şimdi 5 yıllık bilgili tecrübe sahibi olarak gözüküyor evrak üstünde. bu tamamen firma kurmanın zorlaştırılması ile ilgili çıkan bir madde. herkes yapmasın diyor. 5yıllık bilgili olan birisi koordinatör ünvanına sahip olsun. olmasın değil bu güzel birşey. şirketlerdeki kaliteyi arttırır. ama asıl sorun şu hem hem 5, hem 3 hem 2 yıl hem tecrübesiz toplamda 5 kişi olacak dersen o kötü. yönetim şemasını, görev dağılımını, maaş politikasını belirlemek zor. neticede şirket sahipleri 5 yıllık bilgili olan birisini işe alırken neye göre alacağını bilir.

arkadaşlar çok önemli bir soru sormak istiyorum. iki çevre mühendisi mevzuat sınavını geçip, çevre görevlisi belgesini alıp çevre yönetim birimini kurabiliyor mu?

@Fatih Çoban
teşekkürler, bir an çevre mühendisi olan çevre görevlisi diğer 3 yıllık tecrübesi olan çevre görevlisi olmadan yeterli olmayacak gibi düşündüm iyice paranoyak eden bir yönetmelik bu .

@shalic

Her zaman 3 yıllık tecrübelileri nereden bulacaklar :) Sanırım dediğiniz 3 yıllık yeterlilik vs danışmanlık kuracak firmalar için istenen şartlardandı.

Arkadaşlar bende şunu merak ediyorum; tecrübesiz / yeni mezun çevre mühendisleri nerede istihdam edilecek nerede tecrübe kazanacak? ..Haa 200-300 liraya danışmanlık yapılmasına da karşıyım ama tecrübesizler'e ancak buralarda iş veriliyordu, bir şekilde yol yöntem öğreniliyor piyasa tanınıyor mevzuat nedir nasıl yorumlanır öğreniliyordu.. şu an ne olur kestiremiyorum..

@yara_bandi
... kaldı ki bir çevre görevlisinin görev ve yükümlülüklerinden biri de tesiste isg nin uygulanabilirliğini sağlamak.... nerde hangi mevzuat maddesindeydi bulamayacağım ama böyle de bir durum var... herşey çok saçma ve tutarsız....

Bana göre bu yönetmelik çevre mühendisliğini bitirmiştir. şuan başka bir bölüm okuyup çevre görevlisi belgesi alanla hiçbir farkımız kalmadı. Koskoca çevre mühendisliğini sadece bir sertifikaya indirgediler. yazık çok yazık okadar emek verdiğimiz o dört yıla yazık

@Fatih Çoban

İstediğiniz kadar dava açın... ÇED yönetmeliğinde olduğu gibi çareler tükenmez. aşağıdaki madde açık ve net bu sorunun cevabını veriyor bence. bu bir kaos....
Düzenleme yapma
MADDE 22 – (1) Bakanlık gerekli gördüğü hallerde bu Yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin olarak tebliğler çıkarabilir.

siz dava açar kazanırsınız onlar bir tebliğ ile yine dediklerini yaparlar....

@Caner
Daha önce kamu çalışanı isen ve ilgili koşulları sağlıyorsan ne sınav ne ücret ne eğitim..... gerek yok...! neden bu ülkenin bütün çilesini özel sektör çalışanı çekmek zorunda? Ya da herkes devlet memuru olmak için mi uğraşsın? KPSS ücreti öde, kpss kursu ücreti öde, kadro açılsın diye bekle.... önce hizmetli kadrosuna gir sonra bir yerden diplomanı çıkart ve de ki atamamı istiyorum!!!! vs vs vs.... Birileri dur desin ama nasıl?

@Gülse'Gökçe

5 3 ve 2 ler diplomalarını kiralayacak ve en yüksek ücreti alacaklar, işte o zavallı yeni mezunlar da işin yükünü sırtlanıp ezilecek ve en düşük tarifeden ücretlendirilip hırpalanacaklar....

@Nihal Ş. Aksoy
Daha bir hafta olmadı dersanelerin kapatılması hakkında şu klasik söylem de bulundu sayın başbakan, ''gençlerimiz yarış atı gibi '' çoluğu çocuğu olup hala KPSS kurslarına, dersanelerine gidenleri tanıyorum..''Vatandaşım yarış atı gibi'' olmalıydı..Yani neymiş '' Binicem üstüne , vurucam kırbacı vurucam kırbacı '' :mad:

Arkadaşlar biraz fazla mı sert düşünüyorum bilmiyorum ama ÇMO odası neden bir şey yapmıyor diyoruz.
MADDE 17 – (1) Bakanlık, belge sahibi çevre görevlilerine yılda en az bir kez eğitim verir veya verdirir. Çevre görevlileri vize dönemi içinde en az bir kere bu eğitime katılmak zorundadır. Eğitim ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.
Bu eğitimi kim verecek bakanlığın bununla uğraşacağını sanmam. Sadece bu iş için eğitim kurumları açılacağını da düşünmüyorum. O zaman geriye sadece ÇMO kalıyor. Tıplı LPG kursları gibi bunu da verecekler. Ayrıca yorumlardan okuduğum kadarıyla çevre mühendislerinin odaya kaydolması gerekiyor. Buda ÇMO ya ek kazanç. Bu durumda ÇMO neden bir şeyler yapsın ki? Nacizane düşüncem bu .