• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

Arkadaşlar şunu sormak istiyorum yeni yönetmelik madde 10 - 9. fıkraya göre işletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar diye bir ibare var bunun için firmalarda çevre ve isg sorumlusu olarak çalışmaya devam mı ediceklerdir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu madde de gerçekten neyi düşünülerek hazırlanmış iç bir mantık yürütemiyorum, hem tecrübesi olmayana iş imkanı yok hemde örneğin isg uzmanlığı olana da iki iş birden yapamazsın diyerek te bir yola taş koyma var. bu maddenin takibi ve denetimi bence sağlıklı olmaz çünkü SGK hizmet dökümünde zaten tek koddan hizmet veriyor olarak görünüyor yani hem aynı firmada hem çevre mühendisi hem İSG hizmeti veren arkadaşlar zaten sgk da tekhizmet kodunda görünmüyor mu

@shalic
Takibini yapmak hiç de zor değil. Çevre görevlisi de İSG de online sistemler üzerinden yürütülüyor. Bundan dolayı tespit etmeleri çok kolay. Asıl bu konuda saçma olan ve itiraz etmemiz gereken konu; danışmanlık firmasının ayda 1 tam gün gelmesini yeterli kılacak kadar basit bir işmiş gibi görülen çevre görevliliğinin, firmada 30 tam gün yapılmasının istenmesi.

@shalic
Bence şunu düşünmüşler biz çevre görevliliğine itiraz ederken, firmalar bünyelerindeki mühendislerden birine çevre görevlisi belgesi aldırıp çevre mühendisi/çevre görevlisi istihdam etmezler diyorduk. Bu maddeyi koyarak bunu engellemek istemişler ama kaş yapalım derken göz çıkarmışlar. Bizim çevre görevlisi ve isg uzmanı olmamızı engellemişler.

Her firma bünyesinde teknik eleman çılştırıyor. bunlara çevre görevlisi belgesi alsalar ayrıca bir mühendis çalıştırmalarına gerek kalmaz buda çevre danışmanlık işinin büyük ölçüde bitmesi anlamına geliyor

yönetmelik belli bir kitlenin işi olsun diye çıkmış. açıkçası kimler için çıkardılarsa otursunlar onlarla birlikte bu yönetmeliği yürütmeye çalışıp işi götürsünler. zira böyle abuk sabuk işlerle uğraşmaktan sıkıldım. bir işi yaparken en önemli olay devletin arkanızda olmasıdır. devlet arkamda ama nefesini ensemde hissediyorum. o kadar yakın temasa gerek yok.

bu yönetmelik ile firmadaki çevre görevlisine sadece bu işi yapma zorunluluğu getirmiş, hem çevre görevlisi hem jeoloji mühendisliği yapamazsın demiş bence de aslında bu biraz çevre mühendisi çalıştırma yolu açıyor gibi. çevre mühendisi tecrübesiz olsa da mevzuat sınavını geçip çevre görevlisi olarak çalışabilir çünkü zaten çevre kapsamından başka bir iş yapmayacak dolayısıyla kendi bünyesindeki jeoloji mühendisine çevre görevlisi belgesi aldırtma zorunluluğu yerine çevre işini bilen çevre görevlisi (çevre mühendisi )alma imkanı olabilir!

bu şartları yerine getirdim. ama farklı bir bölgede iş yapan danışmanlık şirketi şartları sağlayamadı. kapandı. elindeki müşterileri ile birlikte ankara ya da istanbul'da yer alan bir firmayla anlaştı. iyi olan 16 firmasını elinde tuttu. yeterliliği olan firmaya komisyonunu verdi. bu adamın artık muhasebe, ofis, sigorta gibi giderleri bulunmuyor. oyüzden de eski fiyat üzerinden gitmeye devam etti. diğer taraftanda danışmanlık şirketi kendi fiyatını yüksek tutmaya devam ediyor. biri tavan biri taban fiyat yoluna devam ediyor. şartlar bu kadar ağırlaştırılmışken homeoffice çalışma mantığı işi içerisine girdiğinde bu belgeye yatırım yapmak ne kadar doğru. bakanlık bana bu üçkağıdın önünü kapatabilecekleri bir açıklama yapsın, o şartları sağlamak için uğraşalım. yani yatırım yapacağız ama bir meçhule doğru.. bu nasıl bir saçma iştir böyle.

yatırımı yap ama sana ne kadar sürede geri dönecek bilme. geri dönüş süresini kısaltabilmek için nasıl bir çalışma yapacağınız bilme. kuralı olmayan tek oyun kickbox, sokak dövüşü gibi olan sporlar. çıkan yönetmelikte aynı bunun gibi. kuralı olmayan bir oyun

Arkadaşlar, öğrenciyken yaşadığım olayı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Avrupa Birliği Sürecinde Çevresel Sorunlar konulu bir sempozyumdu. Soru cevap bölümü, karşımızda bir müsteşar. Hepimizin aklında tek soru, çevre mühendisleri çevre görevlisi belgesini sınavla neden alıyor?
Müsteşardan gelen yanıt; " Siz kendinize şunu sormalısınız, eğer girilen o sınavda bir veteriner, bir başka mühendis, bir kimyacı sizden daha yüksek puan alabiliyorsa, sorgulamanız gereken budur? Madem çevre mühendisisiniz bunun eğitimini aldınız, girin başarılı olun, alın belgenizi..Biz herkese vermiyoruz sınavı kazanana veriliyor bu belge demişti. "

Yönetmelik der ki; Yeterli değildir beş yıllık aldığınız eğitimin karşılığı kapı gibi diplomanız ! Tabiki işinizi hakkıyla yapıp yapmamanızı ne diplomanız, ne belgeniz belirler. Yaptığınız işe imzanız isminizdir.

@yara_bandi
Yönetmelikte bi kaç yol izlenebilecek ifadeler var piyasa hangi yöne gidecek? Sanırım bunu zaman gösterecek

@Elif İlkem İnci
Madem müsteşar böyle birşey düşünüyor sınav ücreti yol ücretleri konaklama ücretleri bi zahmet bunlarada destek olsunlar madem amaç gelir değil, bilenle bilmeyeni ayırt etmek o zaman bu konuyada el atmalı

@Burak Dumlu
kapısı üçkağıda açık olan yönetmelik yönetmelik değildir. çıkan yönetmelikte bir dünya açık kapı var. özet olarak denilen şudur. cebindeki paraya bak ona göre bu piyasada vurgun yapacaksan ona göre yap.

Bana Çevresel Etki Değerlendirme raporu formatındaki flora fauna kısmının niçin konulduğunu izah edip, sonra buna göre niçin biyoloji mezunu çalıştırıyorum anlatsınlar. buna bağlı olarak ÇED raporu içerisinde diğer meslekler niye var? Çevresel Etki Değerlendirme raporu. Tesisin inşaat aşamasında çıkacak olan kirliliği budur, faaliyete girdikten sonra kirliliği budur. İl Çevrede bunu alır bölgesel ve yerel bazdaki Çevresel Risk Değerlendirmesine tabi tutarak onay verir. Olması gereken budur bana göre. Bu mantıkla hareket edersen o raporda diğer meslek gruplarının işi nedir? Şuanki halinde de diğer meslek gruplarının imza atmasındaki mantık nedir? Gelelim Çevre Danışmanlığına. İzin lisansı aldım. Ondan sonrasında atık takibi ve yasal işlemleri yapıyorum. İzin lisansı aldım. İzin lisansı aldıktan sonra, izinden muaf olan bir firmaya verilen danışmanlık ile izne tabi olan tesise verilen danışmanlık arasındaki fark nedir? Bakanlık bari benden ne beklediğini söylesin. Bu iş izin lisans almaktan mı ibaret olacak çed gibi, yoksa içerideki atıkları kontrol edip bertarafı ile m ilgilenmeliyim? Eğer böyleysede diğer mesleklere niçin ihtiyaç duyuyorum. 3. ve son sorum tüm bunların tamamı bir çelişki mi? teşekkür eder saygılarımı sunarım.

@Fatih Çoban
Onun yerine direkt kpss sınavından versin çevre görevli belgesini daha iyi. neticede amaç kim daha iyi olduğunu görmek. bakanlığa nasıl olsa çevre mühendisi harici bi dünya alım yapılıyor. aynı mantık yani kpss sonucuna göre versin çevre görevli belgesini rahatlayalım.

@Fatih Çoban

Burada zaten söylenmeye çalışılan çevre mühendisi olup olmamak değil, bunun farkındalığın da yapılmış bir konuşmada değil..Bu belge var mı var, bu işi yapmak istiyorsan alacak mısın, alacaksın, sınava gir al diyo.. benim için çevre mühendisi olmuşun, veteriner olmuşun farketmiyor..ben sınavımı yaparım, geçene de veririm belgeyi mantığı....