• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

@Dejavu
o zaman ben de diger mesleklerin sinavlarina gireyim. belki ben de onlardan yuksek alirim. her meslek icin sinav yapilsin o zaman. nerden mezun oldugumuzun bi onemi yok. biz samar oglani miyizz?

@Gülse'Gökçe

Gülse Hanım,

Siz zaten çevre görevlisi değil misiniz, anladığım kadarıyla öylesiniz. O zaman yeniden başvuru yapmanıza gerek yok ki . Sadece belgenizin süresi bitmeye 1 ay kala vizesini yaptırırsınız tamam olur. Tabii vize yaparken bakanlığın açtığı eğitimlerden birisine de girmiş olmanız gerekiyor.

Bende daha önce yanılmıştım ama , yönetmeliği tekrar okuyunca doğrusunu farkettim. Belgesi olanların yeniden sınava girmelerine gerek yok yani, vize yapmaları yeterli olacak.

@Fatih Çoban
Fatih Bey,

Çevre görevlisi değilim henüz.Diplomamı almak yeni nasip oldu 2 haftadır bu işi koşturuyordum.(e-imza, mobil imza hangisi iyidir, nedir ne değildir.) Tam tamamdır dediğimde yönetmelik hoooop indi havadan, açıkçası çevre mühendsilerine sınav getirceklermiş bilmem neymiş şaka gibi geliyordu bana.Ama YAPTILAR OLDU ! şu kısa sürede ( yürürlüğe girene kadar) başvurumu hemen yapsamda belgem çıkarmı kestiremiyorum.Sınavla alcaksam da almak istemiyorum.

Öncelikle ülke menfaatleri diyorum ben o sebeple görüşüm şu:
Çevre Yönetim birimi 2 çevre görevlisi ile ve tecrübe şartı aranmaksızın kurulabilmeli, burada çalışan personele o firmanın iş güvenliği kalite işlerini yapabilmeleri için fırsat tanınmalı,

Çevre danışmanlık firmaları en az 14 kişi ile kurulabilmeli, bunun 3ü 7 yıllık tecrübe ya da 1 yıl Kamuda İl müdürlüğünde bakanlıkta herhangi bir konuda çalışmış olması yeter şartı konmalı, diğer 4 kişi yine en az kamuda 1 yıl tecrübeli ya da özel sektörde 5 yıl deneyimli çevre görevlisi olması gerekli olmalı, kalan 7 kişi çevre görevlisi belgesi almış ya da belge için gerekli parayı döner sermayeye yatırmış olması yeterli sayılmalı ancak bir yıl içinde sınavı vermeli yoksa yatırılan para iade edilmemeli, çevre görevli belge ücretleri her yıl %25 zamlanmalı

danışmanlık aylık faaliyet raporlarının ve iç tetkik raporlarının sisteme yüklenmesi başına çevre danışman firmalardan beher belge başına 50tl döner sermaye ücreti yatırılması istenmelidir.

ayrıca işletmeleri (kirlilik kaynağı) denetlemeye gerek olmamakla birlikte çevre danışmanları tarafından zaten kirlilik kaynağı firmaları bizzat denetlenecektir, hem internet üzerinden denetleyip denetlemediklerini masabaşında kontrol edilebilir hem de önemli olan 14 kişiyi sağlamayan Çevre Danışmanlık firmalarının kapatılmasına ağırlık verilmelidir, böylece bakanlık tarafından denetim masrafı azaltılarak, kamu personel maliyeti düşürülür ayrıca ÇKAGİLHY Ek-1 ve Ek-2 listelerinde olsa bile muafiyet verilebilir maddesi ile ayrıca listeden bazı sektörlerinin çıkarılması ile de bu maliyetler düşürülebilir, bu aynı zamanda çevre danışman firmalarına da az iş çıkarması bakımından kolaylık sağlayacaktır.

tesisler laboratuvar ve geri dönüşüm firmalarına masraf yapacak olduğundan çevre danışmanı ücreti minimum olmalıdır ki zaten 14 kişilik firma sermayesi güçlü olacağından ayrıca başka firma kurup zaten laboratuvar hizmeti verdiklerinden BEDAVA dahi bu hizmetleri verecekleridir. Böylece sanayimize daha az maliyet binecektir.

böylece kamu borcu finansa edilerek istihdama katkı yüksek olur ayrıca memuriyet sanayi ve patentli ürün gelişiminde çok önemli olduğundan devlet memurluğu talep edilen bir konuma ulaşır bu da ülkemizin gelişmesi için kesinlikle ezzemdir.

Evet değerli arkadaşlar çevre görevlisi belgesi ile çok iyi para kazanıyorduk da şimdi birde başka yerde çalışamaz ibaresi koyulmuştur. teşekkürler ne yaptığını bilmeyen sadece bir kesime çalışan bakanlıklar.

@Gülse'Gökçe

Hımm, yanıldım o zaman yine :). O zaman siz vakit kaybetmeden başvuruyu yapın, umarım en kısa sürede işiniz yoluna girer ve belgeyi alırsınız.

@BurcuA.
Merhabalar aynısı benim içinde geçerli.Aslında hiç bir zaman akredite laboratuvardaysanız da iki iş yapılamıyordu.Çünkü Çevre Ölçüm ve Analiz LAboratuvarları Yönetmeliğinde de çalışamazsınız ibaresi yazıyordu.

@Emre Özer
Evet ama biz zaten danışmanlığı ayırmıştık. Ben şimdi kendi arıtma tesisimize bakıyorum sadece sanırım buna da bakamayacağım.

@Gülse'Gökçe

Gülse Hanım,

evet hepimiz şu anda çok sinirliyiz, ancak burada daha gerçekçi bir karar vermelisiniz. Bence başvurunuzu yapın. Çünkü zaten korkunç bir durumla karşı karşıyayız.