• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetim Forumda gerçek isim zorunlu olsun mu?

Forumda gerçek isim zorunlu olsun mu?

• Evet

Oy: 200 70.9%
  • Hayır

Oy: 82 29.1%

• Kullanılan toplam oy
    282
  • Anket kapatılmış .
Kişilerin gerçek isimleriyle forumda bulunmasından yanayım. Farklı isimler veya ""nick"ler kullandıklarında hitap etmek zorlaşıyor. Örneğin @yarabandı isimli kullanıcıya sürekli adını sormaktan yoruldum.

Önceki cevapları görüntüle…
Hayır.

E-Devlet ile giriş olsun, yetmezse mobil imza/elektronik imza oda mı yetmedi kapıya bir bodyguard koyalım @Fatih Özcan abi :D

Şaka bir yana kesinlikle gerçek isim kullanılması taraftarıyım. Karşımızdaki bay mıdır bayan mıdır? En yakın arkadaşımız mıdır? Akrabamız mıdır? Millet burayı stalklamak için kullanmıyorsa gerçek isim soyisim taraftarıyım.

+1 Bende isimden yanayım. Diğer bir konu yukarıda da belirtildiği gibi gerçek isim konusunda doğrulama olmalı.

İnsanlar bazı şeyleri sormaya çekiniyor. Gerçek ad zorunlu olursa iyice forum aktivitesi düşecektir. Rumuz ile istediği soruyu sorup hem kendi hem de diğer kullanıcıların yararına konular açılabiliyor. Bence zorunlu olmamalı. Forum ruhuna aykırı zaten. Böyle bir zorunluluk gelirse sahte isimlerle de üye olunabilir. Yani aslında yine amaçlanan şey gerçekleşmez. O yüzden gerekli değil diyorum.

İsteyen yine gerçek adını kullanıyor zaten. İstemeyenin forumu kullanma hakkı elinden alınmamalı diye düşünüyorum. Gizlilik de bir haktır.

KubilayDumanBen çekinmiyorum zaten de; ancak rumuz ile girip soru soran bir çok insan tanıyorum. Haklılar da bence. İnsan utanabilir. Örneğin işinde yeni bir arkadaşımız havalandırma havuzuna ne kadar oksijen vereceğini bilmiyor olabilir. Bunu öğrenci sorarken utanmaz ama bir tesiste çalışan mühendis sorarken utanır. O takma isimle gelip sorusunu sorup cevabını alır. Bilmeyen diğerleri de konuyu görür öğrenir diye düşünüyorum.

Kartvizite hiç benzemiyor burası ama :D
bence telefon, mail, adres bilgisi de zorunlu olmalı, whatsapp'ın şu güzel hareketlerinden sonra alıştı zaten herkes.
şaka bir yana isim ve soyisim de hukuki anlamda kişisel bir bilgidir. İstenmezse paylaşılamaz. Normal hayatta bile erkekler için bir sorun olmayabilir ancak kadınlar için büyük sorun oluşturabilir. Bunları göz önünde bulundurarak öneriler olmalı "demokratik" forumda. kafam esti güzel görünüyor diye olmaz yani.
istenirse yönetim için olabilir sadece zorunluluk o da yine kişisel güvenlik için.

Son düzenleme:
Burası resmi bir ortam değil, ya da Linkedn değil. Linkedn hesabım var, gerçek ismimle kullanırım, ama asla aktifleştirmem. Ben kişisel bilgilerin saklanamadığına şahit olduğum işlerde çalıştım. O nedenle ben karşıyım. İnsanlar bilgilerini olabildiğince az yerde paylaşmalı. Gerektiği kadarını bilmeli. Forum ortamı bunu sağlıyor. Gerçek isimle iletişim kuracaksam zaten PM üzerinden kurabiliyorum, bu şahsen yeterli.