• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İçtetkik, Aylık değerlendirme formatları

teşekkür ederim zeynep hanım bende bu yönetmelik isimlerini sormuştum tam olarak bu yönetmelikler kapsamındaki çalışmalardır :) fakat yönetmelikleri okuduğumda sadece bildirimlerden bahsediliyor herhalde bildirim yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vericez?

@feyzavural
rica ederim, bilgim dahilinde cevaplamaya çalıştım. evet ben tek tek kimyasalları oraya yazamam diye düşünüyorum :huhuu: yönetmeliklere göre yapılan çalışmaları veya kapsamı dışında olduğunu belirtebilirsiniz.

@Erkan ERTÜRK

O zaman jeneratörün bulunduğu kısma bir form koymak gerekiyor. Çalıştırıldığı zamanlar da kaydının tutulması için.

Evet benimde eksik tesislerim vardı tamamladım risk atmayın derim, jenaratörlerin üzerinde saat var o saati yılın başında ve sonunda okumanız yeterli olur.

Aylık değerlendirme tutanağı doldurulurken, her ay o atığın (örn. tehlikeli atıklar) hangi firmaya ne kadar teslim edildiği şeklinde mi doldurulacak.

Birde, aylık değerlendirme tutanağı doldurulurken kimyasallar sekmesinde ne yazmam gerekiyor? Atık diyecek olursak, tehlikeli atıklar sekmesinde bahsediyorum zaten onlardan?

elinde örnek doldurulmuş aylık değerlendirme tutanağı olan var mı hiç doldurmadım ilk kez dolduracağım ama hangi cümlelerle doldurulur bilemedim...

Herkese kolay gelsin arkadaşlar.
Benim bir kaç sorum olacak.
Ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisinde çalışan arkadaşlardan "Aylık Değerlendirme Tutanağı" örneği paylaşmalarını rica ediyorum.
Örneğin çalıştığım Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinde;
Atık sular,
Toprak kirliliği,
Hava,
Gürültü,
Katı Atıklar,
Hafriyat, İnşaat Atıkları,
Tehlikeli Atıklar,
Atık Yağlar,
Ambalaj Atıkları,
Atık Pil ve Akümülatörler,
Ömrünü Tamamlamış Lastikler,
Kimyasallar,
Diğer.
Tüm bu saydıklarımın hiç biri tesiste oluşan atıklar değil. Dolayısıyla tutanağı doldurduğumda bunların karşısına ne yazmam gerekir.
Acil cevaplara ihtiyacım vardır.

Merhaba;
Bende bir TAT firmasında tam zamanlı çalışıyorum. Fakat aylık değerlendirme tutanağı oluşturmuyorum,
Oluşturmamız gerekiyor mu Samet Bey?

Ayrıca yönetmelikler kapsamında değerlendirirken,
Örneğin;
Hafriyat atıkları için;
''Tesiste herhangi bir yapı çalışması mevcut olmadığından ilgili yönetmelikte geçen atıkların oluşması söz konusu değildir. Bu sebeple bu yönetmelik kapsamında değerlendirilmemiştir.'' gibi bişey yazılabilir diye düşünüyorum.

Ya da karşısına '' ... atık oluşumu sözkonusu değildir'' diye yazabilirsiniz bence.
Ama idari ofislerinizden de mi atık pil oluşmuyor mesela?

TAT firmalarında çevre görevlisi olarak çalışıyorsunuz diye düşünürsek,
Ben aylık değerlendirme tutanağı oluşturmamız gerekiyor diye biliyorum. Benden önce çalışan arkadaş düzenli bir şekilde bunu yapmış.

Tutanak hazırlamanın fazla bir iş yükü getireceğini düşünmüyorum,zararı olmaz ben de başlayayım o halde.
Yalnız şart mı onu bilemedim, öyleyse geriye dönükte birşeyler hazırlamam gerekiyo:)

Geriye dönük dediğin aylarda sen çalıştıysan yapman senin içinde faydalı olacaktır.

Bu içtetkiki ve aylık değerlendirmeleri tüm sektörlerdeki tam zamanlı çalışan Çevre Görevlileri de yapacak mı?

Bunu tam olarak bende bilmiyorum. Yalnız benden önce çalışan (ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisinde tam zamanlı) arkadaş düzenli bir şekilde içtetkik ve aylık değerlendirme tutanaklarını hazırlamış.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Çevre Görevlilerinin ve Çevre Danışmanlık Firmalarının Yükümlülükleri
Çevre görevlilerinin yükümlülükleri
MADDE 10 – (1) Çevre yönetim birimi ya da tesis veya faaliyette çalışan çevre görevlisi;
a) Tesis veya faaliyet bünyesinde;

3) Yılda bir defadan az olmamak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre iç tetkik gerçekleştirmek ve iç tetkik sonucunda bir rapor hazırlamakla, bu raporu tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis veya faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,