Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Turan Elieyioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
melis hanım merhabalar,

08.06.2010 resmi gazete de yayınlanan yönetmeliğe bakıyorum ve ek-2 listesinde 3101 diye bir kod yok ve aşağıdaki gibi yazıyor.

36.1

Mobilya imalatı

TOX, TPH, As, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Zn

melis hanım,

sizin yazmış olduğunuz maddeyi bulamadım...

iyi çalışmalar....

Murat Akyüz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
@Yiğit Coşaner Ben benzin için direk gasolinbenzin cas numarasını girdim valla
Gasolinbenzin opetin satmış olduğu benzinde kullanılan bir kimyasal madde türü yani benzinin kendisi değil. Çok basit şekilde msdsten bildirim yapabilirsiniz. Yanlış ve yanıltıcı beyanın cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır saygılar...

@Yiğit Coşaner Ben benzin için direk gasolinbenzin cas numarasını girdim valla
Gasolinbenzin opetin satmış olduğu benzinde kullanılan bir kimyasal madde türü yani benzinin kendisi değil. Çok basit şekilde msdsten bildirim yapabilirsiniz. Yanlış ve yanıltıcı beyanın cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır saygılar...

Gülçin Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
hımmmm ne olacak peki o zaman düzeltmeye mi gidicez

Murat Akyüz

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
@glcndgn O kısım hakkında hiçbir şey bilmiyorum :s Açtırılabiliyor mu iptal edilebiliyor mu düzeltilebiliyor mu ? Yeni bildirim yapılabilir sanki ama en doğrusu online.cevre.gov.tr bildirim için girildiğinde sistem altında telefon numaraları bulunan bakanlık personellerinden birine ulaşarak konuyu netleştirmek.

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar taş ocaklarından kastınız eğer bazalt yada kalker ise 811 kod ile bildirim yapmanız gerekmektedir..

lizzie

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
kalker ocakları içi 812 olması gerekmiyor mu?
Şöyle ki orada kastedilen çakıl ve kum ocakları; dere yataklarından çıkarılan malzeme ocaklarını, kil ve kaolin olarak da bahsedilen killi ve tüf malzeme olan ve genelde dolgu amaçlı kullanılmak üzere çıkartılan malzeme ocaklarını kastetmektedir. Kalker; yapı taşlarının alt sınıflandırmalarından birisi olduğu için 811 olması gerekmektedir.

lizzie

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Şöyle ki orada kastedilen çakıl ve kum ocakları; dere yataklarından çıkarılan malzeme ocaklarını, kil ve kaolin olarak da bahsedilen killi ve tüf malzeme olan ve genelde dolgu amaçlı kullanılmak üzere çıkartılan malzeme ocaklarını kastetmektedir. Kalker; yapı taşlarının alt sınıflandırmalarından birisi olduğu için 811 olması gerekmektedir.
İnternete bektım da şimdi proje tanıtım dosyalarında hem 811 hem de 812 giçiyor. ama çoğu yerde 812 olarak geçiyor.

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Doğrudur, geçiyor olabilir ancak orada da gözden kaçmıştır diye düşünüyorum..Çünkü birbirinden gerek formasyon gerekse faaliyet olarak da farklı madenlerdirler..Tercih konusunda da karar sizindir elbette..

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
bir şey sormak istiyorum Özgür Bey, kalker ocağı yani taş ocağını 'kireçtaşı' olarak değerlendiriyorsunuz değil mi 811 kodunda? peki eğer kapasite raporunuzda başka bir kod yazıyorsa onu baz almıyor bu yönetmelik ekindeki kodu baz alıyorsunuz değil mi yani istenilen bu mu bakanlık nezdinde? kapasite raporundaki nace kodu bir şey ifade etmiyor mu?. teşekkürler

bir sorum daha olacak; diyelim ki faaliyet kapsam içerisinde kalıyor fakat kimyasallar 1 ton un altında kalıyor yine de sisteme girilmeli mi? depolama yok ise ve 1 ton un altında kimyasal kullanılıyor ise sisteme girilecek ama bir şey yazılmayacak mı bu durumda?

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Değerlendirmede kireçtaşı olarak değil, yapı taşı olarak değerlendirmeniz gerekmektedir..Kod olarak ise kesinlikle dediğiniz gibi..Yani toprak kirliliği ile ilgili bildirim de kapasite raporunda yazan kodu değil yönetmelik ekindeki ilgili kısımdaki kodu baz alıyorsunuz..

lizzie

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Değerlendirmede kireçtaşı olarak değil, yapı taşı olarak değerlendirmeniz gerekmektedir..Kod olarak ise kesinlikle dediğiniz gibi..Yani toprak kirliliği ile ilgili bildirim de kapasite raporunda yazan kodu değil yönetmelik ekindeki ilgili kısımdaki kodu baz alıyorsunuz..
biz çevre izninde 812 ile başvuru yaptığımız için 812 yazdım ben

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
O durumda bir sorun olmaz, arkadaşın sorduğu ve benim de yanıtladığım durum; kapasite raporunda farklı bir kod bulunması halinde toprak kirliliği ile ilgili bildirimde yönetmeliğin baz alınmasını kastetmiştim..

Kendi fikrim olarak hiçbir şekilde girilmeyeceğidir..Çünkü sistemde de "1 Ton / Yıl 'ın altındaki tehlikeli kimyasallarınızı girmeyiniz." ifadesi ile de bunu belirttiklerini düşünüyorum..

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Özgür bey,
şimdi il çevreden alınan bir yazıyı buldum, o yazıda kapasite raporundaki nace kodunu baz alarak cevap veriyor. kapasite raporunda yer alan nace kodu yönetmelik ekinde bulunmuyorsa muafsınız diye açıkça belirtmiş, yazıyı şimdi yükleyemiyorum bilgisayarıma alınca yükleyebilirim.
bir de sıkça sorlan sorular kısmında bu soru ve cevabı aşağıdaki şekilde verilmiş;
11.Soru: Faaliyet alanıma ilişkin olması gereken NACE kodu ile kapasite raporumdaki NACE kodu birbirinden farklı. Yönetmelik kapsamında kalıyor muyum? Faaliyet Ön Bilgi Formu doldurmalı mıyım?
Cevap:
Faaliyetinize ilişkin NACE kodu ile kapasite raporundaki NACE kodu farklılık gösteriyorsa Faaliyetinize ilişkin NACE kodunu belirleyerek kapasite raporunuzun değiştirilmesi gerekmektedir. Kapasite raporunda yer alan NACE kodu Yönetmelik EK-2 Tablo-2 kapsamında yer alıyorsa Faaliyet Ön Bilgi Formu doldurmalısınız. Yönetmelik kapsamında yükümlüsünüz.

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Yukarıdaki cevapta da kastettiğim durum da aynı şekildeydi..Yani bazı tesislerde kapasite raporunda yanlış nace kodu bildirilmiş olabiliyor, bu durumda faaliyet konunuz yönetmelik eklerindeki nace kodu kapsamında kalıyorsa bildirim yapmakla yükümlüsünüz..Ekstrası da kapasite raporunun değiştirilmesi olacaktır.

Selin K.

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
arkadaşlar merhaba, yıl içerisinde kullanılan kimyasallar mı depolanan kimyasallar mı hala açıklık yok :kötü:

nace kodu giriyor ama adamlar biz bidon yada varille aldığımız gibi kullanıyoruz herhangi depolama yok diyor

Büşra Mülayim

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Herhangi bir anda işletmenizde bulunan max kimyasal miktarı olacak..
arkadaşlar merhaba, yıl içerisinde kullanılan kimyasallar mı depolanan kimyasallar mı hala açıklık yok :kötü:

nace kodu giriyor ama adamlar biz bidon yada varille aldığımız gibi kullanıyoruz herhangi depolama yok diyor

Yukarı Alt