Çevre görevlisi taslak

Kenan Atalar

Daimi üye
Firma
,ÇEVRE TMGD İSG
01.08.2019 sonrası için ne olacak ? Benim Belge süresi 23.12.2019

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Adnan Bey bekleyin diyor. Konuda maili paylaşan arkadaş vardı. Maalesef bekleyip göreceğiz.

Önceki cevapları görüntüle…

Esra1234

Üye
Firma
Yok
Ben 2018 Kasım ayında eğitim aldım fakat bankaya para yatırıp henüz belgeyi almadım bizim durumlar ne olacak acaba ? :)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Çok değişen bir şey yok sizler için. Belge bedeli sabitti zaten :) Eğitim ücretini kaldırdılar çevre mühendisleri için.

burçin kaya

Daimi üye
Firma
Erciyes Üniversitesi
Peki ya hiç alamayanlar ne olcak Adnan bey 5 aydır bekleyin diyor?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
İki durum var; birincisi zaten Mayıs - Kasım gibi açılıyordu bu yüzden o beş ayı her türlü bekleyecektiniz. İkinci konu iyi yanından bakın, belki eğitim komple kaldırılır :D

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@burçin kaya Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de mezun olduktan sonra ilk eğitime katılamamıştım. Bir sonraki için 6 ay bomboş beklemiştim. Süreci hızlandırmalarını bekliyoruz, çünkü Mayıs'ı da bitirmek üzereyiz. Daha yönetmelik çıktıktan sonra buna uyum süreci de olacak. Ha keza sizin de 1 hafta eğitimten sonra başvuru süreciniz olacak, onay süreci olacak. Hemen bitmiyor yani işler. Benzer durumda olan arkadaşların, sürekli mail atmalarını öneririm.

Bakanlık mailleri isim.soyisim@csb.gov.tr şeklindedir. Yüksek rütbedeki herkese sorunlarınızı içeren mailleri atın, düzenli aralıklarla da hatırlatın. Bundan başka yapabileceğimiz hiçbir şey yok çünkü.

Demet EFE

Daimi üye
Firma
çevre grup çevre danışmanlık
Arkadaşlar bu vize yenileme eğitimleri yılda kaç kez ve hangi aylarda açılıyordu .

Kara--

Daimi üye
Firma
AYÇEM ÇEVRE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK
2 kez mayıs kasım diye biliyorum ben :rolleyes:

farukayhanaydın

Daimi üye
Firma
gürün plastik
Merhabalar...
>Belge Sertifa Süresi geçtikden sonra yapılan vize yenileme işlemleri geçersizdir.
bu süreyi nerden öğreniyoruz.

kubraeren

Daimi üye
Firma
Çalışmıyorum
Merhabalar
Entegre çevre bilgi sisteminde şahıs uygulamaları yeterlilik uygulamasına girdikten sonra kişisel bilgilerde belgenizin geçerlilik tarihi vardır. O tarih bitiminden önce açılan vize eğitimine katılmanız gerekmektedir.

kubraeren

Daimi üye
Firma
Çalışmıyorum
@farukayhanaydın Yönetmelik taslak halinde olduğu için işlemler askıda diye biliyorum. Hatta eğitim bile açılmadı bu eğitimi bekleyenler var. Siz isterseniz konu ile yetkili kişi ile görüşün onlar sizi yönlendirsin. Daha sonraları sıkıntı yaşamamak adına

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Firma
Atık Yönetimi
Hala yok mu vize yenileme eğitiminden haber :oops:

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Maalesef :rolleyes: Yönetmelikten de bir haber çıkmadı. Çeşitli dedikodular geliyor kulağıma, umarım doğru değildir.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@MLK gndz O kadar saçma bir sıralama ile çalındı ki kulağıma bu dedikodular, önce 5'ten 4'e düşme mevzusu geldi. Sonra komple çıkmayacağı dedikodusu geldi. Sonrasında da diğerleri... Yönetmeliği düzenlemek kolay değil, birden fazla konuyla ilgilenmeleri gerekiyor. Ama şu konuda haklısınız, bu kadar sürede mutlaka hazırlanırdı. Resmen plansız programsız çalışıldığını kanıtlıyorlar.

Haziran ayının ortasına geldik. Ağustos ayında Çevre Görevlisi belgesi dolacak arkadaşlar var. Vize eğitimi deseniz ortada yok, sıfırdan eğitim deseniz ortada yok. Biraz daha beklerlerse vize eğitimi konusunda çok büyük mağduriyetler yaşatılacak bu kesin.

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
.
@Cem Yılmaz sadece vize eğitimi değil yeni mezun arkadaşlar için de büyük sıkıntı. Kaç aydır bekliyorlar. Aynı sıfır atık gibi temelsiz hazırlıksız yapılan işler. Yani rakamları değiştirelim olsun bitsin sonucunu hep birlikte görelim mantığı var gibi. Ama bu değişikliklerden kimler nasıl etkilenecek yarardan çok zararı mı olacak hesaplanıyor mu acaba? Gel de eleştirme...

taze mühendis

Aktif üye
Firma
yok
Arkadaşlar yönetmelik imza için yarın cumhurbaşkanlığına sunulacakmış. Haftaya çıkar büyük ihtimalle.

KaanDogukan

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
git gide yönetmelik çıkmayacak gibi bir his oluşuyor bende.
Cihan bey 'in görevi değişti, hatırlarsanız toplantıya Adnan bey ile katılmıştı. sorunları onlara paylaşmıştık.

burçin kaya

Daimi üye
Firma
Erciyes Üniversitesi
artık allah aşkına ne çıkıyorsa çıksın ne yapmaya çalışıyorlar o kadar insan beklemede haftaya dendi hala ses yok :(

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Atıksan geri dönüşüm-- Bilçev Proje--Doğaçev Çevre Danışmanlık
Eee duyum alan yok mu hiç? 😄😄

taze mühendis

Aktif üye
Firma
yok
Arkadaşlar oturduğumuz yerden salladığımız şeyleri paylaşmıyoruz herhalde...ufacık güncel bir haber için saatlerce telefonla ulaşmaya çalışıp, bakanlık kapılarında memurların asık suratlarını çekmek bizim de egomuzu zedeliyor..hiç bir şey için uğraşmadan eee noldu? ne zaman çıkacak bu? napacaklar diye beklemiyoruz. siz de takdir edersiniz ki cumhurbaşkanlığına gittikten sonra da bir süreç var ve tek çıkacak yönetmelik bu değil. her gün kaç tane çıkıyor. hepsinin sırası var. ''Sözde'' olan şey bizzat şube müdürünün sözleridir.

burçin kaya

Daimi üye
Firma
Erciyes Üniversitesi
benim size söylediğim bir şey yok önce bu anlaşılsın... sözde dediğim bilgilendiren insanlar kasım ayından beri beklediğimiz için ha bugün ha yarın dedikleri için sözde kelimesini kullandım yasayı sizin çıkartmadığınızı kesin bilgi olmadığını anlıyorum zaten ...

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Sizin içinde bulunduğunuz stresi anlayabiliyorum.
Ya da demek istediğiniz şey farklı da olabilir ama bunu güzel bir şekilde açıklayıp yazarsanız daha olumlu anlaşılır o zaman da böyle durumlara mahal vermez :)

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Eğer benim yukarıda duyum alan var mi sözlerimle alakalı ise, yanlış anlaşılma dolayısıyla kusura bakmayın, orada gerçekten soruyu bir bilgi vs bilen duyan varsa diye sordum 😉👍👍👍

gozdeee

Aktif üye
Firma
yok
merhaba, çevre görevlisi başvurumu mayıs ayının 31'inde yaptım hala onay sürecinde görünüyor. 20. günün sonunda da çıkmazsa ne yapmam gerekiyor. ya da bu süre zarfında onaylanan var mı ?

burhaneddin

Daimi üye
Firma
O kadar uzun sürmemesi lazım, arayıp sorun derim. Sistemsel sıkıntı olabilir, onların sisteminde görünmüyor olabilir. 👍👍

HTM

Daimi üye
Firma
İŞSİZ
arkadaşlar çevre görevlisini 2017 de aldım 2018 yılında 2 ay bi firmada çalıştım başka hiç kullanmadım bundan sonra da hiç kullanmazsam bi sorun yaratır mı. diyelim 2 sene daha kullanmadım ama sonra kullanmam gerekti bu durumda ne yapmam gerekir. teşekkürler

Süleyman Doğan

Daimi üye
Firma
Üniversite
Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir TV'de 'Cumhurbaşkanı'nın bir ay içerisinde 30.000 imza atması bekleniyor' demiş. Bu da burada dursun...

Son düzenleme:

gozdeee

Aktif üye
Firma
yok
Merhabalar, tesise çevre görevlisi olarak atamam bu hafta gerçekleştirldi. Fakat tesiste şimdiye kadar olan başvuruları onaylananları red edilenleri kısaca tesisle ilgili hiç bir şeyi göremiyorum. Tesis bilgileri boş gözüküyor. Bu yeni atandığım için normal mi eskileri göremiyor muyum ? yoksa uygulamada bir sıkıntı mı var ? Benden önce çalıştıkları danışmanlık kapasite artışından dolayı çevre iznine 3 ay önce başvurmuş bunu nereden takip edebilirim ?
23206

Enviengi

Üye
Firma
Seta Çevre ve Danışmanlık Mühendislik İş Sağlığı ve Güvenliği San. Tic. Ltd. Şti.
Merhabalar,
Şöyle bir durum olsa nasıl olur;

EK-1 tesislere sadece Çevre Müh.- Çevre Gör. bakabilsin. Çevre Danışmanlık Firmaları sadece EK-2 bakabilsin. Türkiye'de yaklaşık 700-800 civarı Çevre Danışmanlık firması var eğer durum böyle olursa Çevre Mühendisleri ve Çevre Danışmanlık Firmaları EK-1 ve EK-2 tesisler ile daha fazla ilgileneceğinden dolayı Çevrenin Korunması, Düzenlenmesii ve Geliştirilmesi açısından çok faydalı olacaktır çünkü iş başa düşmüş olacak ve bireysel olarak ilgilenelicektir. Çevre Müh. istihdamı yüksek oranda artmakla beraber, Çevre Danışmanlık Firmalarında taslak yönetmelikte belirtilen şartlar dahilinde/ya da bir miktar düzenlemeden sonra (tecrübelerden bahsediyorum) kolaylıkla yapılabileceğini düşünüyorum çünkü eğer tecrübeyi kaldırırlarsa 700-800 civarı Danışmanlık Firmalarında yarı yarıya bir düşüş gerçekleşecek. Buda EK-2 firmaların birazını daha boşa çıkaracaktır. Yani Çevre Danışmanlık Firmaları hem Çevre İzni ve dahi Çevre ile ilgili tüm işlemlerini daha iyi yapıp hem istihdam sağlayabilecekler ve şuan yerle bir olmuş Çevre Danışmanlık piyasası ve Çevre Müh. maaşları, bakanlığın herhangi bir fiyat listesi sunmadan düzene gireceği kesinleşmiş olur.
Bu durumun şöyle dezavantajları olabilir;
-Öncelikle Çevre Müh. - Çevre Gör.'lerine EK-1 tesislerde zorunlu kılındaklarında Danışmanlık firmalarına göre daha fazla maaş ödeyeceklerdir. Bu dezavantaj aslında sadece işveren EK-1 tesisleri etkileyecektir. Aslında çokda etkili değil.
-Çevre Danışmanlık Firmalarından yeterince gelişim sağlamayan firmalar artık boy gösteremeyecek ve kapanmak zorunda kalabilecekler. Bu dezavantajlar olması gereken şeyler olduğu için anlayışla karşılayabileceğinizi düşünüyorum.

Görüşlerinizi buradan iletirseniz yanlışlarımı görüp tekrar bilgi sahibi olabilirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim. @Cem Yılmaz

Firma
Danışmanlık Firması
yeni danışmanlık yönetmeliği çıkmış

KaanDogukan

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
resmi gazete'de yayım göreniniz var mı? kontrol ettim. web altyapısını hazırlamışlar gibi.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

ayrıca, mevcutlarda görünmüyor.
bunun dışında mevcutların süresi, duyurusu da yok.
yeni mi fark ettiniz? ne kadar süredir var? bu konularda bilgisi olan var mı?

Tunç Bozkurt

Daimi üye
Firma
Gülen Danışmanlık
yahu neden 5 kişi, şunu bir türlü anlatamadık, ben 70 firmaya danışmanlık yapmıyorum/yapamıyorum. 20 30 firmayla çalışmak istiyorum. böyle bir saçmalık olamaz.

erol demir

Üye
Firma
yok
Haklısınız. Zaten işi olanda düşük maaş sorunu olmayanda da iş bulamama sorunu var. Yorumlara bakınca arkadaşlar yeni yönetmelikte bir umut olduğunu zannediyor ama bu ekonomik krizde çoğu şirket bu yönetmelikle kapanır. Artı fazla umut bağlanmaması lazım iş bulma konusunda yada iş sahibi olma konusunda çünkü özellikle büyük şehirlerdeki danışman firmaları birleşme kararı almaya başlıyor. elimizde olanları koruyalım hesabındalar. Öncelik fiyat tarifesi çıkmalı. mevcutların özlük hakları sağlamlaştırılmalı. Maille 100 tl ye başka şehire danışmanlık yapanlar var.

Chilecash

Aktif üye
Firma
eçbs
Danışman firmalar birleşip eleman azaltma yoluna gidecekler. Ev hanımı olan veya başka iş yapan çevre mühendislerinin ve çevre görevlilerinin belgelerini kullanmaya devam edecekler ve bu daha da artacak. Mevcut personelin maaş zammı isteme hakkı da kriz bahanesiyle elinden alınacak. Birleşen şen ortaklar daha fazla kazanacak ve ezilen yine biz olacağız. Tek yol zorunlu resmi ücret tarifeleridir ve hem danışmanlık için hem de çalıştırılacak mühendisler için belirlenmiş olmalıdır. Bu olmaz ise; kapıcılardan, güvenlikçilerden, temizlik işçilerinden daha az kazanıp iş kaybetme ve aç kalma endişesiyle sürünmeye devam edeceğiz.

mustafa_kibaroglu

Daimi üye
Firma
Seçkon Çevre İş Sağlığı Danışmanlık
Şu anki piyasa şartlarında iş almak zor biliyorum ancak ben bu yönetmelik ilk çıktığından beri 12.11.2010da yayınlanan sonra 21.11 .2013de yayınlanan 2 yönetmelikte de 5 kişiyi savundum çünkü devlet mezun sayısı kadar eleman alamayacağını söylemiştim. İş alanı açabilmek için özel sektör bu işi yüklensin, dedi. İşsizliği azaltabilmek için bu yola gittiler, gibi geliyor

Yukarı Alt