• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

her şeyden önce bu odadan üyelikten nasıl çıkarız bunun çaresine bakmalıyız!!! iyi niyetli yaklaşımları yok odanın malum artık... üye olmadan işini yapıp kısıtlama getirilmeyen diğer meslektaşları da dahil ederlerse diyecek sözümüz kalmaz iyi niyetle üye olanlar burda ne duruma düşüyor siz koyun adını ?

Anonim (616b)Sen daha hukuk mücadelesi ne demek onu bilmiyorsun. "Ben ödüyorsam herkes ödesin" kafasıyla iş yapmaya devam edersen, oda bir şekilde kendini haklı çıkarmaya devam edecektir. Senin yaptığın "ben KYK borcumu ödediysem herkes ödeyecek" ile aynı yola çıkıyor. Herkesi kurtarmak yerine herkesi batağa çekmek istiyorsun. Mücadele etmek bu değil.

Önceki cevapları görüntüle…
Bu seneki haracımızı da ödedik. Çevre mühendislerine sağladığı katkı, bu siteye göre kırıntı gibi kalmış bir oluşumu yine ödüllendirdik. Şimdi yeni zam oranını bekliyorum, bakalım yüzde kaç olacak...

Burak BilenÇMO Ana yönetmeliği
Üyelik Ödentileri

Madde 13 - a) (Değişik:RG-04/03/2020-31058) Üyelik ödentileri ve üyelik ile ilgili tüm ücretler, mevcut olanak ve koşullara göre TMMOB`un belirleyeceği ve/veya önereceği tavan rakamdan daha yüksek olmamasına dikkat edilerek, Oda Genel Kurulu tarafından veya Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Geçmiş yıllara ait üye ödentisi, borcun ödendiği tarihteki üye ödentisi miktarı üzerinden alınır. Üye yıllık ödentisi üyelerden peşin ya da Oda Yönetim Kurulunca belirlenecek esaslara göre taksitler halinde alınabilir.

Burak BilenBenim oda ile ilgili itirazlarımı daha önceki forum konularında paylaştım hiç birinde de odayı savunur bir şey bulamazsınız. Ben her zaman odada çok sesliliğin olması için meslektaşlarımın üye olması gerektiğini söyledim. Bu da oda yönetimini savunmak anlamına gelmiyordur herhalde

Bütün aidat ücretlerini ödeyip üyelik iptali için başvuru yaptım arkadaşlar. Belgeleri eksiksiz gönderdim. Digital ortamda paylaştım. Zahmet olması tarama Felan yapmasınlar dedim. Odayı aradım. Sordum ne zaman bitecek. Genel kurul kurulurmuş her hafta ama her hafta üyelik iptalleri konuşulmazmış. Ne zaman konuşulduğu belirsizmiş. Bir tarih verilemiyor. İlgili oda mevzuattında iadat ücretleri bulunulduğu yıl ödenmez ise bir sonraki yılın ücretlendirmesi ile ödenmesine hükmediliyor. Bende üyelik iptalinde bir yıl sonrasını beklemek istemiyorum. Aidat ödeme konusunda mevzuatta süre varsa üyelik iptalinde niye yok ki çok garip, düşündürücü, ilginç. Önce bir süre bakmalarını bekleyecekmişim. Değerlendirilecekmiş. Dönüş yapacaklarmış. Bakalım yüce kurul ne zaman bana dönüş sağlayacak. Benim üyelikten çıkmam için sanırım deveyi hendekten atlatcaklar. Normal şartlar altında çünkü bir kurumdan ayrılma isteğini belirtirsin ve biter. Bu durum araştırılmaz, sorgulanmaz.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
HafseArkadaşlar benim deveyi atlatmışlar hendekten ama yanlış tarafa istifa reddi geldi. Evet çevre mühendisiyim evet İSG uzmanıyım ama şuan sağlık personeli olarak çalışıyorum. İSG katip sözleşmemi güncel tarihli gönderdim. Red mailinden sonra aradım. Benimle ilgilenen ilgili çok konu ile ilgili değildi. Beş kez İSG değil sağlık personeli olduğumu İSG katipte olan hizmet sözleşmemi göndermeme rağmen anlamadı. Beşin sonunda artık yanımda olan eşiminde benimde sabrımız kalmadı biraz tansiyon yükseldi. Sağlık personeli olarak tabi olduğum yönetmelik bile farklı iken red mailinde istifayı engellemek için farklı yönetmelik maddesi ileri sürmüşler. Diyorum ki İSG çevre mühendisliği yapmıyorum. Sağlıkçıyım. Lise çıkışım sağlık, lisans diploması öncesinde kazanılmış bir hakkı bile algılayamadılar ya da kasti bir şekilde anlamak istemiyorlar.

İstanbul Çevre Mühendisleri Odası seçimleri ne zaman olacak aday listesi oluştu mu?

Merhaba arkadaşlar, özel bir firmada çevre mühendisi meslek koduyla çalışıyorum, ancak odadan kaydımı sildirmek istiyorum, bana hiçbir yararı olmayan bir odaya aidat ödemek istemiyorum.
ÇMO nun sitesine girdiğimde istifa için 2 dilekçe sunulmuş, biri farklı meslekte çalışıyor olmakla ilgili, diğeri kamuda çalışıyor olmakla ilgili. Ben memnun olmamam sebebiyle ayrılmak istiyorum. Ne yapmam lazım bilgi verebilir misiniz?

acaba odadan kendimizi attırma gibi bi şansımız var mı?

Tolgay DoğanMaalesef bende bu oda üyeliğinden muzdaribm fiyat artışını duyunca şok oldum çevre mühendisliği yapıyorum ama oda ile ilgili hiçbir yasal sorumluluğum yok.Nasıl kurtulcam bilemiyorum.Tek şansımız yasal süreçlerin ilerleyen zamanlarda değişmesi.yıldan yıla artmasın diye aidatları ödedim.Ama bu seneki gerçekten fazla.