Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hakkımızı arayalım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Burak Dumlu tarafından paylaşıldı.

 1. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar. Bu yeni yönetmeliğin çevre mühendisliği mesleğine darbe vurduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili başvurular yapmamız gerekiyor. Ben dünden beri mail, tweet atmadığım yer kalmadı ama bu bir iki kişinin çabasıyla olmaz. toplu olarak tepkimizi göstermeliyiz. Sizlerden ricam yazabildiğiniz kadar yazı yazın mail atın bakanlığa mektup yazın odaya dava açması için baskı yapın. biz bizim hakkımızı savunmadıkça kimse bizim hakkımızı savunmaz. benim gördüğüm haksızlıkları aşağıda maddelerle yazıyorum sizin belirlediğiniz eksiklikler varsa sizde yazın.

  1- Çevre görevliliği sertifikasıyla çevre mühendisliği mesleği diğer mesleklerle aynı kategoriye konulmuştur. Çevre görevliliği değil çevre mühendisliği olması lazım

  2- Başka mesleklerde ek olarak çalışmamız engellendi. bunu yapmalarını bir nebze anlıyorum. ama bunu yapıyorsan maaşlarımızı da düzenleyen önlemler konula bilirdi. bunu hem ÇMO sı yapabilir hem bakanlık yapabilir. Bunu yapmak odadakilerin işine gelmiyorsa, oda yönetimi görevini yapamamaktadır. Yeni yönetim için el birliği yapmamız gerekiyor.
   
 2. odaya görüş olarak bildirdim, mailler attım ama nafile..erdogan bayraktar'a atılan hiç bir twiti görmemiş haberi yokmuş gibi birde bilmem nerde bilmem ne projesiyle ilgili görüşmeler yapıyoruz diye paylaşımda bulunmuş.Resmen biz yok sayılıyoruz.İnsan hakları mahkemesine başvursak yerii :mad:
   
 3. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Israrcı olmamız lazım.
   
 4. Tolgay Doğan

  Tolgay Doğan CMNet Üyesi

  kendileri degil danismanlari ilgilenio boyle seylerle. cok onemli olmadigi surece de bildirmiolar adamlari, sorarsan millet vekilleri. tokiciyi aldilar basimiza bakan yaptilar.....
   
 5. Oda bugün açıklama yapacak diye biliyordum ben rastlamadım.Bireysellikle birşey olduğu görülmemiştir.Gerçi top yekün gidince bile bu hükümete dokunulmuyor ya..Bakınız Gezi Olayları..Karşıda bizi muhatap alan kimse yok
   
 6. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  çok haklısınız Gülse Hanım +1
   
 7. İnsan hakları evrensel bildirgesinden bir madde;
  Madde 231. Herkesin çalışma, işini özgürce seçme, adil ve elverişli koşullarda çalışma ve işsizliğe karşı korunma hakkı vardır.
  2. Herkesin, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır.
  3. Çalışan herkesin, kendisi ve ailesi için insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayacak düzeyde, adil ve elverişli ücretlendirilmeye hakkı vardır; bu, gerekirse, başka toplumsal korunma yollarıyla desteklenmelidir.

  Şimdi;
  1)Bu yönetmelikle birlikte bizler için işsizlik kaçınılmaz olacak.(özellikle yeni mezunlar)
  2)Bakanlıkta ya da devlet kurumlarında çalışan çevre mühendisi arkadaşlarımız ile özel sektörde hırpalanan arkadaşlar arasında neredeyse bir maaş fark var.
  3)Verilen 1000 liralık ücret ile yeni mezun bir mühendisin;
  -Üniversite kredi borcu
  -Çevre görevlisi eğitim ücretleri
  -Çevre görevlisi sınav ücretleri
  -Yeni bir hayat/düzen için harcanan giderler
  vs gibi giderler eklendiğinde değil ailesini kendisini geçindirmesi mümkünmüdür ?
  Bir de;
  Madde 24Herkesin, dinlenme ve boş zamana hakkı vardır; bu, iş saatlerinin makul ölçüde sınırlandırılması ve belirli aralıklarla ücretli tatil yapma hakkını da kapsar.

  Hangi özel sektör çalışanı bu hakkını sağlayabiliyor.İşte iş evde iş..

  Saygılarımla
   
 8. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  --En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda başarılı olmak.

  1. Devlet bu fakülte mezunlarının atamasını yapmadığından iş alanını çevre mühendisleri alanını daraltarak iş imkanı açmaya çalışıyor.
  (Bizde o zaman diğer meslek dallarının iş alanlarında çalışalım yapsınlar sınavı girelim...)

  --En az 4 (dört) yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının;

  2. Sanırım yönetmeliği yazan kişi/kişiler kontrol etmemiş=)

  -- İşletmeye hizmet vermeye başladığı tarihten itibaren her ay aylık faaliyet raporunu hazırlamak, bu raporları en geç takip eden ayın on beşine kadar işletme sahibine veya sorumlusuna sunmak ve sisteme yüklemekle,

  -- İşletmeye hizmet vermeye başladığı tarihten itibaren otuz gün içinde, takip eden her yılda ise bir defadan az olmamak üzere işletmenin genel durumunu kapsayacak şekilde iç tetkik raporunu hazırlamak, bu raporları işletme sahibine veya yetkilisine sunmak ve sisteme yüklemekle,

  3. Bakanlık ve müdürlük kendi iş yükünü hafifletmek için aylık raporları dahi sisteme yükleyin diyorlar. Gelip denetim yaptınız da yok mu dedik...

  firmada eksiklik olduğunda bakanlığa diyeceğiz ki benim firmamda uygunsuzluk var gelip denetleyin ceza kesin gidin mi diyecez?
  İşveren demez mi sen beni savunman gerekirken şikayet mi ediyorsun? Gelirsiniz denetlersiniz....

  -Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri
  Bu konuda da yapılması gereken güzel bir şey yapılmış yeni mezunlar hemen işi bilmeden piyasaya çıkamayacak, en azından kalite artmış olacak.
  istihdam artacak ancak, gelir -gider durumunu soran yok... çevre mühendisinin maaşını da soran yok...
  En azından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Danışmanlık firmalarına bütçe ayırmalıdır. Her şeye bütçeleri var ama...
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 9. yeni mezunlar meyve değil ki oldukları yerde pişsin.nasıl girecekler piyasaya ?
   
 10. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Tamam iş te işi bilenin yanında girsinler pişşinler... Çalışmasın demiyoruz ki şirket hemen açmasınlar.
   
 11. Songül Tkblkn

  Songül Tkblkn CMNet Üyesi

  Piyasada çok ucuz fiyata çevre danışmanlığı yapan firmalar var bu anlamda çok güzel oldu bu yönetmelik onlara ağır şartlar geldi ,yeni mezunlara tamamen kapılar kapanmadı bilen kişi yanında yetişecekler,bunun yanında sınava girmiş oldukları için mevzuat hakkında bilgi sahibi olarak işe başlıcaklar .Bu yönetmelikte benim tek takıldığım nokta bizi sadece çevre görevlisi olarak görmeleri ve diğer mesleklerle aynı kefeye koymaları.Diğer mesleklere bu belgeyi vermelerin tek sebebi mezun çevre mühendislerin ihtiyacı karşılamadığı yeteri kadar çevre görevlisi olmadığı için diğer mesleklere de bu belgeyi veriyorlarmış bunu neye dayanarak yapıyolar bunu da tam açıklamıyorlar kısacası biz ne yapsakta bu sistem değişmez.
   
  Erol DALKILINÇ bunu beğendi.
 12. bilen kişilerin yanında yetişmek en güzeli evet o konuda katılıyorum mevzuat konusuna gelince mevzuattan sınava girmek bana pek akıl işi gelmiyor.Bizim üniversitede mevzuat dersi vardı; Sınavları herşey açık olur durum verilir izlenecek yöntemin yapılacak işlemlerin belirlemesi istenirdi.Ki benim aklıma bundan başka akılcı yaklaşım gelmiyor hala.Mevzuat ezberlemek nedir ki yani.Bu yüzden mesleğimizi hiçe saymalarıın yanında bu sınava da karşıyım.
   
 13. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Arkadaşlar yönetmeliği tartışmak yerine bu başlıkta nasıl tepki göstereceğimizi tartışırsak daha verimli olur bence
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 14. Ben bu konuya odanın el atması gerektiğini düşünüyorum, her kafadan ses çıkarsa bir yere varılamaz gibi..Hukuksal haklarımızı araştırmalıyız..Daha önceki davayla ilgili süreeci öğrenmeliyiz..Önümüzü görelim ki napacagımızı bilelim..Bunlar nacizane fikrim tabi..Nasıl başlanır bilmiyorum.
   
 15. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Bir yol haritası çizilmesi içinde odanın şuan itibariyle nasıl bir yol izleyeceğini açıklaması gerekiyor. gerekirse bizlerde yardımcı olabileceğimiz yerde yardım ederiz. ama şuan odanın nasıl bir yol izleyeceğini bilmemiz gerekiyor
   
 16. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Odanin nasil bir egilim olusturacagini bizler belirleyebiliriz. Bunun icin de sube ve temsilciliklerin yaptigi toplantilara katilin, yapmiyorlarsa yapmalari icin zorlayin, eger bulundugunuz bilgede boyle bir sans yksa odanin mail adresine yonetmelikteki sorunlari belirten mail atin. Yoksa odadaki 3-5 kisi kendi goruslerini odanin egilimi olarak belirler siz de yine sadece hayiflanirsiniz. Her zaman ayni tartismalar surup gidiyor ama sikayet eden bir allahin kulu da elini tasin altina koymuyor. Boyle zamanlar birlik olmamiz gereken zamanlar, birlik olabilecegimiz en etkin cati da begenelim veya begenmeyelim CMO dur.
   
 17. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Baran Bey eylem planı hazırlıyordu eminim bittiği zaman herkes ile paylaşacaktır. Yapılacak her eylem oda ile istişar edilerek yapılmalıdır. Yetkililerin muhatap alacağı yer oda olacaktır.

  Kötü gün dostu odayı destekleyelim..
   
  Yeşim Aydın ve yarabandı bunu beğendi.
 18. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Oda bu eylem planını açıkladığında elimizden geldiği kadar destek veririz.
  Bulunduğum bölge itibarıyla toplantılara katılamıyorum. Elimden geldiği kadar telefonla arıyorum mail atıyorum şuan için odanın eylem planını beklemekten başka çaremiz yok.
  Eğer oda birşey yapmazsa elimizden geldiği, gücümüz yettiği kadar kendimiz çabalamalıyız.
   
 19. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bu Artık siyasi bir rant a dönüşmüştür bu bakanlığın mevcut olduğu partiye oy veren Çevre Mühendisleri hiç üzülmesin,dertte yanmasın,İşi gücü Şehircilik olan bir Bakanın Çevreye ve buna Hizmet veren Mühendislerine olan saygısı ancak bu kadar olur.
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.