• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

Mesleğe başlayalı daha 6 ay olmuş bir çevre mühendisi olarak burada yazılanları gördükçe hem üzülüyorum hem de öfkeleniyorum. Odaya kayıt olmadım ve bu saatten sonra asla da olmayı düşünmüyorum. Meslekte aktif çalışan çevremden hep odaya kayıt olma hiçbir faydası yok gibi söylemler duyuyordum ve görüyorum ki çoğunuz da aynı fikirdesiniz. Çok genç bir mühendis olarak bu şekilde düşündüren meslek odasını kınıyorum.

Önceki cevapları görüntüle…
Anonim (3829)Bir şeylerin değişeceğine inansam ya da şimdiye kadar çok faydası olmuş bir oda olsa inanın gelir kayıt olurum ama oda bu şekildeyken gelip kayıt olmam bana zarardan başka bir şey getirmeyecek hali hazırda kayıt olmadan da çalışabiliyorken üzgünüm ama kayıt olmayı düşünmem ve benim gibi olan çok arkadaşım var bunun sorumlusu da biz değiliz bize bu şekilde düşündüren oda maalesef

mesela çevre mühendislerinin alması gereken asgari maaşlar belirleneli 2 hafta oldu ama hala sistemden güncellemediler. işte bunlar bizim hakkımızı ancak bu kadar savunuyorlar. düzeltmeleri için de sürekli ariyorum telefona cevap veren de yok... inanilmaz bir kurum yeminle..

Kusura bakmayın ama eğitimli insanların bile CİMER'i böyle kullanması biraz komik. İş arkadaşıyla kavga edip CİMER'e şikayet yazandan ne farkımız kaldı? Meslek Odalarının kendi iç yönetmelikleri, yönetim kurulları ve üyeleri var. Üye olursun, seçimde istediğin yönetime oy verirsin. Toplantılarda söz alır konuşursun. Arkadaşınla olan kavgana abini davet edip arkadaşını dövdürdüğün zaman elinde arkadaşın da kalmıyor. Bu zayıflık ve hatalı bir yaklaşım.

Aylık ücretin aşırı artırılmasına tepkini odaya giderek gösterirsin. Ben de bu artıştan rahatsızım ama mantık çerçevesinden çıkmamaya çalışıyorum.

Tepkinizi odadan ayrılarak gösterecekseniz ki yasal olarak mümkün mü emin değilim neyi çözmüş olacaksınız? Bu kararı alan kimseler bu sefer daha da özgür şekilde seneye %6500 zam yapabilir. Kim durdurabilir?

Hepimiz okumuş, eğitimli insanlarız. ÇMO çok mu kötü yönetiliyor? Birlik olup demokratik şekilde değiştirebiliriz. Bu zamdan memnun olmayanlar bir araya gelse zaten çoğunluğu sağlar.

Anonim (3829)genel merkez yönetimi delegeler tarafından seçiliyor. delegeleri de şubeler seçiyor. bahsettiğiniz gibi, üyelerin bir şeyi değiştirmesi çok kolay değil. yeni bir yönetim kurulu oluşturacak kadar aday çıkarmalı, o adaylara seçimi kazandıracak kadar oy toplamalı. bunu her şube için yaptıktan sonra genel merkez için de yapmalı. maalesef kolay değil.
yeni mezun birinin odaya üye olması maliyetli. zaten kariyerinin başında, kurs-sertifika gibi yatırımlar yapmak zorunda olan birinin üyelik için masrafa girmesi günümüz ekonomik koşullarında pek mümkün değil.
4-5 yıl önce mezun olan birinden de 5 yıllık aidat peşin isteniyor. buna da insanların çok gönüllü olmayacağını düşünüyorum.
mevcut genel merkez yönetimi üye sayısını artırmamak için böyle bir hamle yapmış resmen. "kimse gelip üye olmasın, biz de burada egolarımızı tokuşturalım" demişler.

Anonim (3829)Asıl siz kusura bakmayın, burada bile hesabınızı gizlemeden yorum yapamıyorsunuz, kalkıp odayı mı savunuyorsunuz? Kalkıp da birlikten mi bahsediyorsunuz? Odaya gidecekmişim, peh!

Odadan çıktım, rahat bir şekilde de çıktım, yasal olarak da çıkmam gerekiyordu ve çıktım. Çevre mühendisliği yapamıyorum (Yapamıyorum dedim, siz şimdi kalkıp da "Daha mesleğini bile yapmıyorsun, konuşuyorsun." dersiniz).

Bu zamdan memnun olmayanlar zaten birarada şu anda. Ne çoğunluğundan bahsediyorsunuz?

Anonim (3829)Odayı eleştirmek için daha ne yapmak gerekiyor, üyeler istifa etti, üyeler itiraz etti, üyeler neden bizden kopuksunuz diye sordu, üyeler eskiden böyle değildiniz ne değişti diye sordu

Üyeler herşeyi yaptı

Merkez yönetim kurulu ise üyeleri kaale almıyor..

Not: Bahsigeçen herşeyi bende yaptım, delege seçildim, oyumu da kullandım.. Hatta son seçimde denetim için adaylığımı koydum, seçilemedim

Son düzenleme:
Tolgay DoğanAynen de öyle, şubeleri bile kaale almadılar.. Tam aksine, bir sonraki seçimi nasıl kazanırız hesapları yapılarak, kendi listelerinden yönetime seçilemeyen adaylardan birini bir ilin temsilcisi olarak atadılar.. Tek amaçları bir sonraki seçimlere delege kazanmak

Ne yazık ki bu yönetim üyeleri şuan her çevre mühendisinin adına karar alma yetkisine sahipler

Çoğu meslektaşımız tepki olarak odadan istifa ederken, ben durup kenara çekildim

Hayatımda ilk kez aidatımı yatırmadım, bu kadar üyenin itiraz ettiği yerde aidatını yatırmam, meslektaşlarıma saygısızlık olurdu

Bir ricam var arkadaşlar, isimlerinizi saklamak için bir durumunuz olmamalı..

Ben oda hakkında iyi konuşup sonra kötü konuşanı da gördüm, kötü eleştiri yapıp yanlarına gidip öve öve bitiremeyeni de gördüm..

İsimlerinizi açın ki, kimlerle beraber aynı fikirde olduğumu bilmeme hakkım var

Daha kaliteli bir hizmet için ben aylık 100 TL aidatı abartı bulmuyorum. Netflix parası gibi bir şey.

Anonim (3829)Ve doğru olmayan kişilere oy vermeyerek

Şuan İstanbul şubenin haklı olduğunu savunacak yüzlerce meslektaşımız var ne yazıkki

Buna karşı çalışma yapan arkadaşlar ise, ya manipüle ediliyor bu insanlar tarafından ya da istifa edildiğinden yeterli destek alamıyorlar

Yani burda yazarak çözemeyeceğimiz şeyler

Nickini niye gizliyorsun peki, ikili mi oynuyorsun?

Baran UlutaşBaran Hocam,

Galiba yeni mezun erkek bir meslektaşımız döküntü tatbikatı ile ilgili soru sordu. Açıklamalar şu şekilde;

Atık yağın sızıntısı ile ilgili tatbikat yap dedim. Meslektaşımız ise dökülen yağı ne yapayım diye sordu. Ben ise talaş veya emici bir malzeme ile yayılmasını engelleyecek şekilde üstünü kapla dedim. Meslektaşımız; bunları yaptıktan sonra ne yapayım diye sordu. Emici malzeme yağı çektikten sonra ne yapayım diye sordu. Ben ise kap veya bidona koy ve ağzını sıkıca kapat atık alanına götür dedim. Bunları yazıya dökeyim mi diye sordu sonra.

İşin özü araştırma maalesef yapmıyoruz ve mantığımızı kullanamıyoruz üstad... :)