• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Sizce Çevre Mühendisliğinde hazırlık sınıfı gerekli mi?

A

Adem KURT

#1
Evet arkadaşlar bu konuda ne düşünüyorsanız düşüncelerinizi yazar mısınız?
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#4
büyük ihtimalle iş hayatında ingilizcenin belirgin faydasını görmeyeceksin. sınav olacaksan ucu ucuna da olsa geçmeye bak sınavı. eğer sınav usulü değil gönüllü olarak hazırlık okumayı seçebilme uygulması varsa ve mesela ileride erasmus benzeri öğrenci değişim programına "katılırım kesin" diyorsan hazırlık oku. yoksa zaman kaybı. bir de memuriyette ingilizce bilmen falan işine yarıyor galiba ama onu da memuriyeti bilen birine sor istersen.
 
A

Adem KURT

#5
Teşekkür Ederim . İngilizce Örenmek İStiyorum . Yurt Dışınada Gidicem.
Bugün Tam 6 tane ÇEvre Mühendisiyle Tanıştım 6 sıda farklı işler yapıyo.
Kaliteci
İş Güvenlikçi
Danışman
Gibi Mesleklerde Çalışıyolar
Ben okuldan sonra 2 sene Mastır Yapmayı Düşünüyorum B sınıfı Sertifika Alıp İş Güvenlikçi Olmak İStiyorum Sizce Güzel MEslek Mi ?
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#6
forumda kısa süre dolaşırsan meslektaşlarının çok çeşitli iş tecrübelerine ve hatta işlerinden yakınmalarına şahit olacaksın. iş güvenliği konularına kısaca göz atman yeterli. aslında pek dile getirilmez ama iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili işler insanı sürekli akıntıya karşı kürek çekmekle uğraştıran stresli işler. sıfıra yakın elektrik bilgisi ile okuldan çıkarsan, kimyasallar ya da zehirler ya da bir madende patlamaya hazır grizu ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsan iş güvenliği sektörüne hazır değilsin demektir. insan idare etmek ayrıca zordur. işletmeye yük getirecek önlemler almak istediğinde dediklerin kulak ardı edilir. en alttan en üste bütün fabrika/şantiye kadrosu senden hoşlanmayacaktır :) ama iyi kazandırır tabii. yani zaten iyi kazanmazsan hiç yapma.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.308
Şehir
Astana
#7
Öncelikle hazırlık sınıfı işe yaramasa faydalı olmasa böyle bir sınıfı koymazdılar. İkiniciside önce okulunu bitir 3. sınıfta başlarsın bu planlara. Önünde daha zaman var tadını çıkar.
 
A

Adem KURT

#8
Ben Bu İşi Sevdiğim İçin Yapıcam İnsan SAlığı Çok Önemli LAfımı Dinletirim Ben O Patronlaraa.. Para 2. Planda Kalıyor Ama İllaki Geçimin içinde Para Kazanmak Şart.. İİş Güvenliği bence çok hoş bir iş. İlerde Şirket bile açmayı düşünüyorum
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.308
Şehir
Astana
#9
İş güvenliği şefiyim. Keşke dediğin kadar kolay olsa her şey. 6 ayda bir 250 bin tl masraf yaptır firmana o zaman görürüm patronun seni dinliyor mu? İnsan sağlığı ne kadar önemli. Davulun sesi uzaktan hoş gelir demiş atalarımız.
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#10
ben de akademisyen bir iş güvenliği danışmanın yardımcısı olarak saha isg görevlisi olarak çalıştım kısa süre. açıkçası kaldırmadı bünyem. zor iş. 100 kişilik şantiyede başarısız olmayı başardım diyebilirim. dışarıdan göründüğü gibi değil.
 
Kayıt
6 Şubat 2009
Mesajlar
281
Beğeniler
114
#11
Sadece ingilizce bile artık yetmiyor yanına almanca ,rusça ,çince(geleceğin yeni uluslarası dili olarak görülüyor)
 
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
485
Şehir
İstanbul
#12
işte kullanmasan bile işe girerken gerekecektir ki iş hayatında da mutlaka kullanacaksındır belki pralit olarak belki araştırma yaparken, onu zaman gösterir...

iş konusunda hevesin kırılmasın umutlu ol ama iş hayatı toz pembe değilözellikle de çevre mühendisiysen :)
 
Kayıt
12 Ağustos 2010
Mesajlar
22
Beğeniler
2
#13
Aslında bugün trabzonlulara cevap veresim yok ama :)) anladıgım kadarıyla Namık Kemal Üniversitesini kazandın,bizim okulda son 2 senedir hazırlık sınıfı açılmaya başladı istersen okulun forumundan hazırlık okumuş birisine sor ne kadar faydalı olacağını yada olmayacagını o söyler, eğitimi iyiyse bir sene değer bence..
 
Kayıt
25 Kasım 2009
Mesajlar
786
Beğeniler
485
Şehir
İstanbul
#14
Aslında bugün trabzonlulara cevap veresim yok ama :))

anladıgım kadarıyla Namık Kemal Üniversitesini kazandın,bizim okulda son 2 senedir hazırlık sınıfı açılmaya başladı istersen okulun forumundan hazırlık okumuş birisine sor ne kadar faydalı olacağını yada olmayacagını o söyler, eğitimi iyiyse bir sene değer bence..
vay namık kemal üni. eski trakya namıdeğer ÇMF (Çorlu Müh. Fak.) ve hazırlık gelmiş, güzel birşey... :)

Adem ingilizce bilmiyorsan eğer hazırlık gibi bir şansın varsa değerlendir...
 
Kayıt
20 Ağustos 2011
Mesajlar
48
Beğeniler
21
Şehir
Kadıköy
#17
Bence okursan faydasını goreceksın.Hem gramatık olarak hem wrıtıng kuralları olarak bana çok şey kattı ayrıca baska aktıvıteler ıcnde bol zaman bulabilirsn hazrlıktayken.
 
Kayıt
16 Mart 2009
Mesajlar
402
Beğeniler
131
Şehir
İzmit, Kocaeli
#18
B sınıfı sertifika bakkaldan alınmıyor.İlk önce c yi al sonra bikaç yıl tecrübe edin b sınıfı için sınava gir... sen okula yeni mi başlıyorsun.Mezun olana kadar neler değişecek neler :) Hazırlık oku bence,millet üstüne para veriyor sen bir sene alacaksın yoğun birşekilde yabancı dil eğitimini daha ne olsun..
 

MertG

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
5
Beğeniler
0
#20
ingilizceyi iyi şekilde öğrenemezsen iş hayatına atılınca forumlara "xxx projesi örneği lazım aciilll" yazarsın, copy-paste mühendisi olursun -çünkü iyi bir çevre mühendisine türkçe kaynaklar 2.sınıfın ortasından itibaren asla yetmez- ingilizceyi iyi biliyorsan açarsın handbook'unu ya da o konuda yazılmış uzmanlık kitabını kendin üretirsin.